Перейти к содержимому


- - - - -

Амбулія


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 5

#1 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 08:49

Амбулія (прашу прабачэньня, калі іх шмат відаў, то будзем лічыць, што я пытаю аб самым распаўсюджаным) - вельмі прыгожая расьліна. Аднак пры яе вырошчваньні ў мяне ўзьнікае праблема, калі яна дарастае да верху вады. Што зь ёю рабіць далей? Самае банальнае зрэзаць і ўтыкнуць у зямлю. Але справа ў тым, што дэкаратыўная каштоўнасьць таго, што застаецца выклікае сумневы... Буду рады пачуць вашыя спосабы культывацыі гэтай прыгажуні. Значыць, пакуль пісаў, глянуў я распавядаю і пытаю аб Limnophila aquatica.

Такое ж пытаньне адносна кабомбы, але зь ёю крыху прасьцей. Яна шмат лягчэй дае бакавыя пабегі...

#2 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 09:47

Все резать :(, других вариантов нет. Режьте черенок, равный половине или чуть меньше высоты аквариума, укореняйте его, высаживая перед обрезанным пеньком, дабы прикрыть неприглядную часть стебля. Кабомбу я просто вырываю всю, обрезаю корни и заново высаживаю. Это для скейпа, (поэтому и редко продаю кабомбу, не даю ей боковые побеги растить). Расте она у меня очень быстро - 3-5 см в сутки...

#3 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 09:58

Што зь ёю рабіць далей?


А яшчэ, калі жадаеш найхутчэй размножыць расліну, то нижні "агрызак" прыжмі гарызантальна да грунту, тады ён дасць шмат пабагаў :(

#4 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 10:23

Все резать :( , других вариантов нет. Режьте черенок, равный половине или чуть меньше высоты аквариума, укореняйте его, высаживая перед обрезанным пеньком, дабы прикрыть неприглядную часть стебля. Кабомбу я просто вырываю всю, обрезаю корни и заново высаживаю. Это для скейпа, (поэтому и редко продаю кабомбу, не даю ей боковые побеги растить). Расте она у меня очень быстро - 3-5 см в сутки...

Да уж, вам скейперам не да шкадаваньняў (я гэта ўжо з апошняга інтэрв'ю зразумеў). Не падзяляю я такога падыходу да "жывога матэрыялу", але тут не аб гэтым: як-ніяк, тое, што прыгажосьць патрабуе ахвяр -- даўно банальнасьць.

Яшчэ пытаньне. Што будзе з ніжняй часткай расьліны, якая мае корані? Па ідэе павінна пусьціць бакавы атожылак (пабег). Дзе ён пойдзе? У расьлін закладзены механізм пераважнага адпусканьня атожылкаў бліжэй да кораняў? Ці пусьціць, дзе больш сьвятла? У апошнім выпадку, можа лепш амаль пад корань абразаць, а сярэдзіну проста выкідваць? Усё роўна ніжняя частка сьцябліны амаль ніякіх дэкатыўных уласьцівасьцяў ня мае (у мяне, па скрайняй меры). З кароткага чаранка з разьвітай кораневай сістэмай вырасьце што, ці расьліна загіне?

Што тычыцца кабомбы, то ў мяне па 1-2 см ў суткі расьце, але даволі актыўна і бакавыя атожылкі пускае (раней расла толькі асноўная сьцябліна, але нядоўга :) ). Зараз, да вялікай маёй радасьці, першы раз магу канстатаваць, што расьліна прыжылася і адчувае сябе, па скрайняй меры, задавальняюча. Дык вось, нягледзячы на наяўнасьць бакавых атожылкаў абрэзаная расьліна ў дэкаратыўным сэнсе страчвае, але як крыніца для размнажэньня яна яшчэ паслужыць, думаю. Такое ж пытаньне як і адносна амбуліі. Зрэзаная пад корань расьліна будзе жыць ці загіне?

Сообщение отредактировал Вітáль: 29 Сентябрь 2008 - 10:26


#5 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 14:49

Да уж, вам скейперам не да шкадаваньняў (я гэта ўжо з апошняга інтэрв'ю зразумеў). Не падзяляю я такога падыходу да "жывога матэрыялу", але тут не аб гэтым: як-ніяк, тое, што прыгажосьць патрабуе ахвяр -- даўно банальнасьць.

а какой это у меня подход к живому материалу? просветите :)
побег у кабомбы пойдет скорее от корней, но если речь идет об одиночном, да еще и слабом стебле, который был отрезан вровень с грунтом, то корни погибнут (вероятность, что куцый пенек в 1 см например, пустит побег есть, можете ждать, но мне обычно жалко оставлять пустующее место :). Если же оставить часть стебля в 1\3 высоты, он сможет фотосинтезировать и корни не отомрут, т.е вероятность появления побега больше. Если у Вас "куст" сформирован уже (кабомбу имею в виду, т.е кабомба прижилась и дает мощные побеги от корней), то вырезать лишние стебли можно и низко (омолаживать заросли). У лимнофилы побег пойдет чуть ниже места среза. Потом его отделяют и высаживают в грунт.

Сообщение отредактировал nata_boa: 29 Сентябрь 2008 - 14:53


#6 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 29 Сентябрь 2008 - 17:17

Если у Вас "куст" сформирован уже (кабомбу имею в виду, т.е кабомба прижилась и дает мощные побеги от корней), то вырезать лишние стебли можно и низко (омолаживать заросли).

Куст-та куст, але фактычна гэта камбінацыя асобных сьцебляў. Такога каб з-пад зямлі ад кораняў расло яшчэ няма. Але раз такое павінна быць, то вырываць нічога не буду, прыгажосьць пацерпіць...

а какой это у меня подход к живому материалу? просветите

аб гэтым было б больш лагічным паразважаць у тэме аб інтэрв'ю з акваскэйперамі...

Так, і, ледзь не забыў, дзякую за кансультацыю. :friends: Шчыра казаць, тэма пад Вас, Натальля, пісалася. Можна было і ў прываце, але, раптам, у каго аналагічныя пытаньні ўзьнікнуць...