Перейти к содержимому


Фотография
* * * * * 1 Голосов

И снова о выборе фильтра


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 57

#21 Александр Зенин

Александр Зенин

    Опытный аквариумист

  • Модераторы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7 967 сообщений
  • 46 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск
  • Награды:Фрагмент. фото -3м

Отправлено 21 Июль 2007 - 08:17

Ну с пластиковыми кранами сильно так пугать не стоит, есть у них и недостатки, но их по сути не юзают каждый день, некоторые пользователи их вообще не используют. При не интенсивном пользовании тетравского крана и отличном качестве, он у вас прослужит пару лет достойно, а то и больше.

Не каждый может позволить дорогое оборудование, тем более профессиональное. Для этого и существуют линейки по оборудованию.

#22 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 21 Июль 2007 - 08:41

Да я и не спорю , про профессиональную линейку (к примеру EHEIM серий Pro, Pro II, Pro III, Pro III electronic) речь вообще не идет. Да, ценовая разница между Tetra и Eheim безусловно велика, но и надежность то же. Гарантированный год - полтора Tetra EX прослужит, но линейка фильтров , на мой взгляд, требует уж очень бережного обращения. А по поводу кранов, зачем тогда покупать девайс, к которому потом не знаешь , как подойти , чтоб не сломать ненароком. Да и после перемешения Tetra-вских заводов в Польшу , качество то же , что в Aqua-EL . Уж если вопрос= цена при среднем качестве, то лучше внешний Aqua-El фильтр, чем Tetra. По крайней мере отработает столько же и с деталями попроще.

Сообщение отредактировал Droid: 21 Июль 2007 - 08:41


#23 Александр Зенин

Александр Зенин

    Опытный аквариумист

  • Модераторы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7 967 сообщений
  • 46 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск
  • Награды:Фрагмент. фото -3м

Отправлено 21 Июль 2007 - 08:50

Да и после перемешения Tetra-вских заводов в Польшу , качество то же , что в Aqua-EL . Уж если вопрос= цена при среднем качестве, то лучше внешний Aqua-El фильтр, чем Tetra.

Это точно подмечено. :)

#24 zoo

zoo

    Администратор сети магазинов Zoo-Minsk

  • Пользователи
  • Pip
  • 32 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина

Отправлено 22 Июль 2007 - 09:58

Да я и не спорю , про профессиональную линейку (к примеру EHEIM серий Pro, Pro II, Pro III, Pro III electronic) речь вообще не идет. Да, ценовая разница между Tetra и Eheim безусловно велика, но и надежность то же. Гарантированный год - полтора Tetra EX прослужит, но линейка фильтров , на мой взгляд, требует уж очень бережного обращения. А по поводу кранов, зачем тогда покупать девайс, к которому потом не знаешь , как подойти , чтоб не сломать ненароком. Да и после перемешения Tetra-вских заводов в Польшу , качество то же , что в Aqua-EL . Уж если вопрос= цена при среднем качестве, то лучше внешний Aqua-El фильтр, чем Tetra. По крайней мере отработает столько же и с деталями попроще.

Tetra на сколько мне известно пока только подогреватели и внутренние фильтра в Польше делает,поэтому мы их и престали возить.

Сообщение отредактировал zoo: 22 Июль 2007 - 10:11


#25 Tomcat

Tomcat

    Постоянный посетитель

  • Постояльцы
  • PipPip
  • 328 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 23 Июль 2007 - 13:10

Кстати, советую посмотреть в сторону внешников Fluval пр-ва уважаемой в аквасреде фирмы Hagen. Достаточно тихие и удобные в запуске и обслуживании. Ось в моем 104-м - керамическая, пользую свой уже 2 года. Для 220 л я бы порекомендовал Fluval 305.

#26 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 23 Июль 2007 - 14:30

Нет , Fluval качественным был когда-то давно и уже и неправда . Была такая линейка вплоть до 03 серии. А теперь , запорные краны хлипкие, насос никакой , гофрощланги почистить изнутри тоже нелегко. Да еще и через года полтора подтекают, а надежность одна система клик-клак ( расшатывание пластмассы , вместо поворотной схемы)запора роторного отсека чего стоит. Конечно в той же ценовой категории есть фильтры еще хуже Vitacraft, Cascade, Hydor , но в ту сторону я бы даже не смотрел. Лучше и дешевле на сегодняшний день =Tetra или Sera, или польский Aqua-EL.

#27 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 25 Декабрь 2007 - 11:11

... поскольку это внешник, при подъеме воды снизу идет потеря мощности...

Нічога падобнага. Энергія, што затрачваеццца на пад'ём (вяртаньне ў ёмістасьць) эквівалентна той, што высвабаджаецца пры спуску ў фільтр (забор з ёмістасьці). Энергія помпы фільтра траціцца выключна на пераадоленьне сілы трэньня вады аб сьценкі труб, фільтра і фільтруючага матэрыяла. Вышыня ад узроўня вады значэньня не мае (ну, акрамя таго факта, што чым даўжэй трубка, тым больш трэньне). Пры зададзенай даўжыні трубак хуткасьць патоку не будзе залежыць ад таго, дзе месьціцца фільтр (ніжэй узроўня вады, вышэй, альбо на ўзроўні). А, вось, даўжыня трубак значэньне мае істотнае, яны павінны быць максімальна кароткімі, хаця тут ужо пачынае адыграваць ролю эстэтыка...

#28 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 25 Декабрь 2007 - 13:15

2 Biталь,

Мне кажется Вы в чем-то не разобрались :read: , в любой инструкции к внешнему фильтру указана H max = максимальная высота подъема фильтром воды. Там еще даже графики рисуют.
Например для EHEIM 2217- высота водяного столба 2,3 max_m; максимальная высота установки 180см. И при подъеме на эту высоту 1000 литров в час он не выдаст.
Я понимаю , Вы пытаетесь свести все к сообщающимся сосудам, но тут это не совсем так.

#29 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 09:42

2 Biталь,

Мне кажется Вы в чем-то не разобрались :read: , в любой инструкции к внешнему фильтру указана H max = максимальная высота подъема фильтром воды. Там еще даже графики рисуют.
Например для EHEIM 2217- высота водяного столба 2,3 max_m; максимальная высота установки 180см. И при подъеме на эту высоту 1000 литров в час он не выдаст.
Я понимаю , Вы пытаетесь свести все к сообщающимся сосудам, но тут это не совсем так.

Там маецца на ўвазе характарыстыка не фільтра, а самаго насоса. Эффектыўнасьць насоса як функцыя высаты вадзянога слупа (на які яму трэба яе закачваць) - характарыстыка, што абавязкова павінна прысутнічаць ў апісаньні насоса, безадносна таго ўваходзіць ён у якую-небудзь сістэму фільтрацыі ці не. Прыклад (клікайце там па значыку Изображение, адчыніцца адпаведная таблічка (аналаг графіка, аб якім Вы распавядаеце)). У тым рэжыме, ў якім насос працуе ў акварыюме у складзе фільтра, яго ККДз не залежыць ад яго распалажэньня адносна ўзроўня вады. Калі б гэта было так, то рацыянальней было б фільтр ставіць значна вышэй акварыюма. Але прыроду не падманеш :acute: . У гэтым выпадку энергія будзе затрачвацца на пад'ём вады ў фільтр і высвабаджацца пры вяртаньні. Тую энергію, якую насос затраціў на пад'ём, вада верне яму пры спуску.

Сообщение отредактировал Віталь: 26 Декабрь 2007 - 09:44


#30 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 09:52

Например для EHEIM 2217- высота водяного столба 2,3 max_m; максимальная высота установки 180см. И при подъеме на эту высоту 1000 литров в час он не выдаст.

Гэтая вышыня пачынае адыграваць ролю, калі ў Вас рэалізуецца даволі выкшталцоная сьхема: вада бярэцца з ніжняга акварыюма, а падаецца ў верхні (адкуль самацёкам вяртаецца ў першы /тут мяркуецца распалажэньне на стойцы "адзін над другім"/). Тады так, чым вышэй узровень вады верхняга акварыюма адносна узроўня вады ніжняга, тым ніжэй ККДз, але зь іншага боку абслугоўваюцца адразу дзьве ёмістасьці...

#31 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 13:07

2 Biталь
Опять Вы , извините,не в ту степь. Касательно объемов и т.д. . Зайдите в любой магазин , или на рынок, или на сайт EHEIM посмотрите, там подробненькая схема . Она же нарисована прямо на коробке. Аквариум там один. Сомневаетесь - проведите эксперимент с 3-х литровой банкой на разновысотной этажерке и секундомером , все поймете.

#32 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 13:15

2 Biталь
Опять Вы , извините,не в ту степь. Касательно объемов и т.д. . Зайдите в любой магазин , или на рынок, или на сайт EHEIM посмотрите, там подробненькая схема . Она же нарисована прямо на коробке. Аквариум там один. Сомневаетесь - проведите эксперимент с 3-х литровой банкой на разновысотной этажерке и секундомером , все поймете.

У мяне, нажаль, фільтра пакуль няма. А вось Вы пры чарговай прачыстцы аднаго са сваіх фільтраў абавязкова праэксперыментуйце. Упэўніцеся ў справядлівасьці маіх слоў. Дарэчы, дайце спасылку на іх сайт... ці ён гуглюецца элементарна?

#33 wader

wader

    Kонсультант

  • Члены клуба
  • PipPipPipPipPip
  • 2 691 сообщений
  • 102 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск
  • Награды:Аквариумист 2008
    Лучшая статья 2009 -2м.

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 13:44

Нічога падобнага. Энергія, што затрачваеццца на пад'ём (вяртаньне ў ёмістасьць) эквівалентна той, што высвабаджаецца пры спуску ў фільтр (забор з ёмістасьці).


2 Віталь

Это не совсем так. Попробуйте сами - взять два шланга одинаковой длины - один из аквариума в банку и второй из банки в аквариум.
Вода назад из банки сама не пойдет, если банка будет ниже уровня аквариума.
И если Вы поставите внешник, скажем метров на 5 ниже аквариума (к соседям, чтоб не шумел :acute: ), то воду он на такую высоту не поднимет.
Если бы у меня были соседи снизу - сам бы попробовал.

#34 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 14:30

Скачаў інструкцыю на фільтры серыі класік. Прыведзеная характарыстыка "Delivery head m wat. col." азначае адлегласьць да выпускной галоўкі не ад фільтра, а ад узроўня вады ў акварыюме, зь якога адбываецца забор вады. Іншымі словамі: калі такі фільтр будзе ставіцца ў палюдарыюм, а зварот вады будзе ажыцьцяўляцца не ў воду, а па сьценцы зь некаторай вышыні НАД УЗРОЎНЕМ ВАДЫ, трэба быць гатовым да таго, што, калі гэтая вышыня над узроўнем вады акажацца 1.8 метраў, то фільтр будзе пракачваць толькі 0 л/г. Дарэчы графіка (ці нават табліцы) залежнасьці аб'ёма пракачваемай вады за гадзіну ад вышыні выпускной галоўкі над узроўнем вады я ў інструкцыі не назіраю... :unsure:

Вадэр,
Вы прывялі ў прыклад аналёгію, якая не апісвае адэкватна фільтр. Слоік павінен быць герметычна зачыненым і зь яго павінны выхадзіць дзьве трубкі. адну апускаем у воду, праз другую робім уздых. Вада пайшла ў слоік, праз іншую трубку выходзіць паветра (гэта адпавядае старту фільтра). Калі паветра са слоіка выйшла, вада запаўняе саму трубку. Зараз апускаем трубку ніжэй узроўня вады ў ёмістасьці, чакаем пакуль яна пачынае выцякаць, закрываем пальцам, апускаем у ёмістастьць, прымаем палец. Маем сітуацыю, калі герметычна зачынены слоік і абедзьве трубкі цалкам запоўненыя вадой. Зараз упэўніваемся, што няма току вады ні са слоіка ў ёмістасьць, ні з ёмістасьці ў слоік (пры гэтым улічваем умову несьціскаемасьці /нязьменнасьці аб'ёму са зьменай ціску/ вады) незалежна ад распалажэньня слоіка адносна ўзроўня вады ў ёмістасьці. Ток вады ўзьнікае толькі ў выніку працы помпы. Уся энергія траціцца выключна на пераадоленьне сілы трэньня ў трубках і ў каністры.

Ладна, не да твару мне тут бравіраваць перад вамі сваімі пазнаньнямі. Я - фізык, мне было б сорамна гэтага ня ведаць і не разумець. Думаю, зараз фізыка працэсу стала больш зразумелай і усім, хто прачытаў.

#35 Rush

Rush

    Активный участник

  • Почетный гость клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 709 сообщений
  • 10 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Toronto
  • Награды:Лучшая статья 2010- 3м.
    Домашний аквариум 2011- 3место

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 15:37

У тым рэжыме, ў якім насос працуе ў акварыюме у складзе фільтра, яго ККДз не залежыць ад яго распалажэньня адносна ўзроўня вады. Калі б гэта было так, то рацыянальней было б фільтр ставіць значна вышэй акварыюма. Але прыроду не падманеш :acute: . У гэтым выпадку энергія будзе затрачвацца на пад'ём вады ў фільтр і высвабаджацца пры вяртаньні. Тую энергію, якую насос затраціў на пад'ём, вада верне яму пры спуску.

Да, товарищи. =) Я не физик, но по законам(которые пока никто не опроверг) этой весьма занимательной науки Вiталь прав на все 100. Если вода забирается и возвращается из одной и той же емкости, то потери пощности помпы происходить не должно. Работа затрачиваемая помпой на подъем в аквас компенсируется энергией выделяемой водой при опускании с уровня акваса до уровня фильтра(если я ошибся в школьных истинах - да поправят меня физики).

#36 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 16:02

Ну, калі гэты мамент мы больш-менш праясьнілі, то ў мяне зараз пытаньне ўжо не па фізіцы. Наколькі я зразумеў асноўная функцыя фільтра - біялагічная фільтрацыя (ну, там нітрыты, аміяк -> нітраты). А як наконт механічнай фільтрацыі? Я там-сям чытаў, што народ ставіць нейкія прэфільтры, адным словам імкнецца макраскапічныя часьцінкі не дапускаць у зьнешнік. Іх што толькі сіфонкай трэба ўбіраць? Я раней думаў, што фільтр для таго і патрэбен, каб экскрэменты зь ёмістасьці выдаляць. Як хто вырашае гэтую праблему?

#37 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 16:11

Аквариумные фильтры:, Почему маленькие фильтры не справляются с очисткой аквариумной воды с сайта Живая Вода

#38 Rush

Rush

    Активный участник

  • Почетный гость клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 709 сообщений
  • 10 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Toronto
  • Награды:Лучшая статья 2010- 3м.
    Домашний аквариум 2011- 3место

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 17:07

Ну, калі гэты мамент мы больш-менш праясьнілі, то ў мяне зараз пытаньне ўжо не па фізіцы. Наколькі я зразумеў асноўная функцыя фільтра - біялагічная фільтрацыя (ну, там нітрыты, аміяк -> нітраты). А як наконт механічнай фільтрацыі? Я там-сям чытаў, што народ ставіць нейкія прэфільтры, адным словам імкнецца макраскапічныя часьцінкі не дапускаць у зьнешнік. Іх што толькі сіфонкай трэба ўбіраць? Я раней думаў, што фільтр для таго і патрэбен, каб экскрэменты зь ёмістасьці выдаляць. Як хто вырашае гэтую праблему?

А вы почитайте, там где упоминаются префильтры, какие предпосылки им соответствуют. И увидите, что в большинстве случаев - наличие в аквасе очень мелких обитателей, которых префильтр и защищает от попадания внутрь самого фильтра. Хотя и ценой приличной потери мощности да необходимости частой его промывки.
Иними словами, если нет мальков - он не нужен. Разнокалиберные губки в самом внешнике осуществляют механическую фильтрацию.

#39 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 17:44

Аквариумные фильтры:, Почему маленькие фильтры не справляются с очисткой аквариумной воды с сайта Живая Вода

Натальля, дзякую. Асабліва першую спасылку знайшоў для сябе вельмі карыснай. Такім чынам, памяркоўную колькасьць нават цьвёрдых арганічных часьцінак нытрыфікуючыя бактэрыі могуць перагнаць на неарганіку? У такім выпадку, ці ня варта ўжываць два фільтры: адзін для чыста механічнай ачысткі, які забор вады будзе ажыцьцяўляць каля дна, дзе цьвёрдых часьцінак, як правіла, шмат, а іншы (уласна біялагічны фільтр) будзе адбіраць ваду паблізу яе паверхні, дзе муці амаль няма, альбо дзе яна паяўляецца на кароткі час (скажам, пасьля перастановак)?

Разнокалиберные губки в самом внешнике осуществляют механическую фильтрацию.

Так, але гэта прыводзіць да неабходнасьці часта (дарэчы, як часта??) рабіць прамыўку фільтра, што, як я зразумеў, прыводзіць да гібелі калоніі нітрыфыкуючых бактэрый, што ня ёсьць добра.


Пытаньне ўсім: колькі практычна можна пратрымацца без прамыўкі біялагічнага фільтра? А тэарэтычна?

Сообщение отредактировал Віталь: 26 Декабрь 2007 - 17:46


#40 Rush

Rush

    Активный участник

  • Почетный гость клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 709 сообщений
  • 10 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Toronto
  • Награды:Лучшая статья 2010- 3м.
    Домашний аквариум 2011- 3место

Отправлено 26 Декабрь 2007 - 18:45

Так, але гэта прыводзіць да неабходнасьці часта (дарэчы, як часта??) рабіць прамыўку фільтра, што, як я зразумеў, прыводзіць да гібелі калоніі нітрыфыкуючых бактэрый, што ня ёсьць добра.
Пытаньне ўсім: колькі практычна можна пратрымацца без прамыўкі біялагічнага фільтра? А тэарэтычна?

Не так. Чистка фильтра(я скажем свой Atman CF-1000 на 200л аквас чищу раз в мсеяц) не затрагивает жизнедеятельность колоний бактерий. Они, вместе с керамекой, находятся в отдельном отсеке, который не промывается вовсе. Или просто ополаскивается водой из аквариума. Моется только сама канистра, губки и ротор(и все вокруг него). После этого отсек с керамикой помещяется обратно. Нахождение на воздухе до нескольких часов бактериям никак не вредит(воздух-то они любят).
В большинстве случаев промывать(или чаще заменять) часть керамики, находящейся в биологическом отвесе фильтрации, советуется раз в 1-2 года в кол-ве не больше 2\3 за раз. А лучше в несколько приемов по 1\4-1\3 с перемешиванием со старой. Таким образом сохраняется колония бактерий.