Перейти к содержимому


Фотография
- - - - -

и снова про фильтры


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 41

#21 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 03 Февраль 2009 - 22:57

Денис, от того, что я неправильно объяснила, чем именно располагаю, и получилось недопонимание, извините :huh:
Низ бутылки отрезала, перевернула и снова вставила в бутылку для большей как мне кажется устойчивости и для того, чтобы легче потом было доставать кольца. Воздух пустила через шприц, потому что он по размерам больше, чем мой шарикоподобный распылитель, дырок наделала очень-очень много. Да, воздух идет снизу, сначала опробировала в банке. Или все-таки лучше вставить шланг сверху?

#22 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 03 Февраль 2009 - 23:06

Или все-таки лучше вставить шланг сверху?


Ну да, сверху... Как на последней картинке здесь :huh: Здесь движение воды создается тем, что пузырьки воздуха, выходя из распылителя и поднимаясь вверх, затягивают с собой еще и воду. И эта вода проходит через отверстия в бутылке... Только, у Вас возможно, что вода бОльшей (если не всей) частью будет проходить через низ... Поэтому лучше тоже поставить туда поролон ;)

Сообщение отредактировал Pingvin: 03 Февраль 2009 - 23:07


#23 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Февраль 2009 - 00:36

Ну да, сверху... Как на последней картинке здесь ;)

Дзяніс, па гэтай спасылцы зроблена вельмі не эффектыўна. Мы з табой неяк ужо абмяркоўвалі ад чаго залежыць эффектыўнасьць аэраліфту, падумай, якая яна ў прапанованай канструкцыі... :huh:

2Сьвета: Я не разумею, якая сэнсавая нагрузка шпрыца, ў Вашай канструкцыі? Можна было б і без яго. Эффектыўнасьць, у прынцыпе, будзе не горш, чым па спасылцы Дзяніса. Тое, што паветра будзе прахадзіць праз цэаліт нават добра, бактэрыям гэта будзе толькі падабацца. Заўтра яшчэ напішу.

#24 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Февраль 2009 - 12:29

Тое, што паветра будзе прахадзіць праз цэаліт нават добра, бактэрыям гэта будзе толькі падабацца.


Вось якраз тое, што паветра праходзіць праз субстрат, мяне і хвалявала... Бактэрыям не патрэбна вельмі шмат кіслароду, а пры такім спосабе яго будзе занадта... Таму і прапанаваў спосаб, дзе няма праходу паветра праз кольца :huh:

#25 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 04 Февраль 2009 - 13:28

Денис, у меня компрессор с регулироемой мощностью, установила ее почти на минимум. И все же не понимаю, почему через верх лучше, поясните пожалуйста.

Вітáль, сначала наделала дырок в шприце, потом тоже подумала, что на кой ляд он мне сдался, а в итоге решила оставить, т.к. все же у него площадь распыления больше, чем у стандартного распылителя. Да, у меня не цеолит, а керамика.

#26 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Февраль 2009 - 13:51

Я предложил через верх, т.к. мне кажется, что воздух, проходя через кольца, будет делать больше плохого, нежели хорошего :huh: И компрессор нужно ставить как можно на большую производительность, чтобы пузырьки "тянули" с собой больше воды ;)

#27 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Февраль 2009 - 15:10

Вось якраз тое, што паветра праходзіць праз субстрат, мяне і хвалявала... Бактэрыям не патрэбна вельмі шмат кіслароду, а пры такім спосабе яго будзе занадта... Таму і прапанаваў спосаб, дзе няма праходу паветра праз кольца :huh:

На гэты конт не хвалюйся. Чым больш кіслароду, тым больш бактэрый паселіцца. Эфектыўнасьць такога спосабу (калі вада праліваецца праз слой вільготнага толькі (а не пагружанага пад воду) напаўняльніка) шмат больш высокая, чым традыцыйнага (калі субстрат з бактэрыямі цалкам пад вадой). Пасьля наяўнасьці саміх аміяка і нітрытаў наступным стрымліваючым фактарам з'яўляецца кісларод.

#28 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Февраль 2009 - 15:26

Денис, у меня компрессор с регулироемой мощностью, установила ее почти на минимум. И все же не понимаю, почему через верх лучше, поясните пожалуйста.

Нічога ня лепш.

Вітáль, сначала наделала дырок в шприце, потом тоже подумала, что на кой ляд он мне сдался, а в итоге решила оставить, т.к. все же у него площадь распыления больше, чем у стандартного распылителя. Да, у меня не цеолит, а керамика.

:huh: А прычым тут плошча распыленьня? Эффектыўнасьць аэрліфта залежыць ад даўжыні аэрліфтнай трубы. А яна, што ў Вашым выпадку, што па той спасылцы, што даваў Дзяніс, - з гулькін нос. Фактычна, само горлышка бутэлькі і ёсьць уся аэрліфтная труба.

#29 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 04 Февраль 2009 - 15:31

Віталь, дайте пожалуйста ссылку, хочу почитать про эту зависимость.

#30 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 05 Февраль 2009 - 13:40

Віталь, дайте пожалуйста ссылку, хочу почитать про эту зависимость.

Сьвета, Вы прабачце, але спасылку я Вам не дам. Хутка не знайшоў, і шукаць няма часу.
Мне як фізыку гэта зразумела. Паспрабую і Вам патлумачыць.
Пакуль бурбалкі паветра ідуць па тоўстай частцы бутэлькі, яны могуць воду проста адкідаць у бакі для таго, каб прабіць сабе дарогу ўгару. Але ў вузкай частцы бутэлькі сьценкі горлышка не даюць вадзе атадзьвігацца ўбок і вадзе нічога не застаецца, як рухацца ўгору. Пры гэтым бурбалка фактычна ажыцьцяўляе работу па падняцьцю вады па аэрліфтнай трубе. Мы зацікаўлены, каб бурбалка максімальна доўга пры сваім пад'ёме ажыцьцяўляла работу. А гэта значыць, што труба павінна мець максімальна магчымую даўжыню. У Вашым выпадку як толькі бурбалка пакінула вобласьць горлышка, яна перастала падымаць ваду (дакладней стала рабіць гэта значна менш эфектыўна, за лік таго, што часка энергіі траціцца на расьпіхваньне вады ў бакі над бурбалкай і яе зьбіраньне пад ёю, як гэта было, калі бурбалка ішла па тоўстай частцы бутэлькі). Нам трэба каб паветра, што падымаецца, рабіла максімальную работу, і каб быў максімальны паток вады праз сячэньне аэрліфтнай трубы. На што траціцца энергія бурбалкі пры пракачваньні вады праз яе сячэньне? На трэньне вады аб сьценкі аэрліфтнай трубы і на трэньне вады ў фільтруючай часцы. Тут ёсьць, аднак, адзін нюанс. Аэрліфтная труба робіць работу супраць сілы трэньня толькі той сваёй часткай, якая знаходзіцца пад вадой, надводная частка не выконвае станоўчую работу, а наадварот дае дадатковыя страты за лік сілы гравітацыі, якая дзейнічае на воду, што падымаецца вышэй узроўня вады ў акварыўме. Будзем лічыць, што ў нас аэрліфтная трубка не здымаецца над вадой.

Абазначым за Мтф(Хв) магутнасьць* сілы трэньня ў фільтруючай частцы пры хуткасьці пракачкі вады Хв праз фільтр. Пакуль хуткасьць пракачкі шмат меншая хуткасьці гуку ў вадзе, Мтф будзе прапарцыянальна самой хуткасьці, іншымі словамі:
Мтф(В)~Хв. (1)
Магутнасьць сілы трэньня вады аб сьценкі аэрліфтнай трубы Мтт(Хв) таксама прапарцыянальная хуткасьці Хв і, ў дадатак да гэтага, даўжыні Дт аэрліфтнай трубы (зразумела, што чым даўжэй труба, тым большая сіла трэньня ў ёй), г.зн.:
Мтт(Хв)~Хв*Дт. (2)
Агульная магутнасьць сілы трэньня Мт будзе роўная сумме магутнасьцяў на трэньне ў аэрліфтнай трубе Мтт і ў фільтруючай частцы Мтф:
Мт~Хв*(Дт+Кф). (3)
Кф - некаторы каэфцыент, які залежыць ад каэфіцыентаў прапарцыянальнасьцяў, што стаяць ў раўнаньнях (1) і (2). Ён будзе тым большы, чым больш шчыльна Вы набілі напаўняльнікамі фільтруючы аддзел.
Мт - гэта тое, на што будзе траціцца магутнасьць, разьвіваемая самой аэрліфтнай помпай, разьлічым і яе:
Магутнасьць аэрліфтнай помпы (абазначым Ма) вызначаецца толькі параметрамі аэрліфтнай трубы і хуткасьцю прапусканьня праз яе паветра Хп. Яна будзе прапарцыянальна сіле** Сб, зь якой бурбалкі піхаюць воду, даўжыні*** Дт, на працягу якой асобная бурбалка піхае воду, і, ў рэшце рэшт, колькасьці**** саміх бурбалак, што адначасова знаходзяцца ў аэрліфтнай трубе ў кожны мамент часу. Такім чынам, запішам:
Ма ~Сб*Дт*Хп*Дт. (4)
Зразумела, што пакуль хуткасьць вады Хв праз сістэму роўная нулю ніякай работы не выконваецца (формула (3) дае ноль), а пры падключэньні паветра будзе разьвівацца такая хуткасьць вады Хв, каб ураўняць магутнасьць на трэньне Мт з магутнасьцю помпы Ма. Запішам гэта і паглядзім, як будзе залежыць хуткасьць вады, што пракачваецца праз нашу канструкцыю, Хв ад даўжыні нашай аэрліфтнай трубы Дт:
У дадзеным выпадку з формулы (4) нас цікавіць толькі тое, што магутнасьць аэрліфтнай помпы Ма аказалася прапарцыянальнай кватрату даўжыні трубы Дт:
Ма~Дт*Дт, (5)
а магутнасьць сілы трэньня Мт - прапарцыянальна множніку (Кф+Дт). Такім чынам пры адвольнай Дт павінна выконвацца Ма/Мт=1 (што эквівалентна Ма=Мт). Запішам гэта:
Дт*Дт/(Хв*(Дт+Кф))~1. (6)
Гэтае "~" "вылазіць" з-за таго, што ў (3) і (5) у нас не роўнасьці "=", а прапарцыянальнасьці "~". Тым ня менш, элементарна адсюль выразіць хуткасьць патоку вады праз нашую сістэму Хв:
Хв~Дт*Дт/(Дт+Кф)=Дт/(1+Кф/Дт). Ітак, запішам нашую канчатковую выснову:

Хв~Дт/(1+Кф/Дт)

Як лёгка бачыць, нават ў самым горшым выпадку Кф=0 (калі нічым не запаўняць фільтруючы аддзел) хуткасьць патоку вады праз сістэму расьце прапарцыянальна даўжыні аэрліфтнай трубы (павялічылі ў два разы даўжыню трубы, у два разы павялічыўся і паток вады). Калі ж фільтруючы адсек не пусты, то рост патоку пры павелічэньні трубы будзе яшчэ больш хуткі. Велічыня 1+Кф/Дт з ростам Дт памяньшаецца, а падзяліўшы на меншую велічыню, атрымаем бОльшую. Напрыклад, падвоілі даўжыню аэрліфтнай трубы, а паток вады патроіўся. Вось, такая фізыка.


*Энергія, што траціцца на трэньне ў адзінку часу.
** Гэтая сіла залежыць ад памераў бурбалак і таўшчыні аэрліфтнай трубы, я тут буду разглядаць выпадак, калі мяняецца толькі даўжыня аэрліфтнай трубы, таму будзем лічыць, што гэтая сіла ў нашых разьліках - велічыня пастаянная.
***Гэта, фактычна, і ёсьць даўжыня аэрліфтнай трубкі.
****Гэтая колькасьць будзе прапарцыянальна, па-першае, хуткасьці прапусканьня паветра праз аэрліфт (тое, як мы адрэгулюем кампрэсар), але гэты мамент нас зараз не цікавіць, і , па-другое, ад даўжыні аэрліфтнай трубы (чым даўжэйшая трубка, тым больш ў ёй прысутнічае бурбалак кожны мамент часу), а вось гэта нас зараз як-раз і цікавіць.

Сообщение отредактировал Ляо: 06 Февраль 2009 - 22:33


#31 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 06 Февраль 2009 - 03:31

Да, Вітáль, я в шоке ;)! Какие уж тут ссылки, если Вы ТАК все расписали, спасибо большое!
Физика никогда не была моим коньком, хорошо хоть с математикой дружу, так что надеюсь, что более-менее все поняла ;) .
Попытаюсь сделать из всего этого сделать хоть какие-то выводы.

Получается, что в мною изготовленном эрлифтном фильтре вода внутри бутылки фактически только аэрируется, т.е. вода, кот.изначально в нее попала там и остается, и ее поток приближается к нулю?!

Если это перенести на практику, то имея заданный объем аквариума можно высчитать примерную требуемую площадь субстрата(в моем случае керамики), соответственно его количество и затем уже посмотреть, в какого размера бутылку он войдет, потом вычислить требуемую длину трубки и в последнюю очередь решать, как установить бутлку (укорачивать, или наоборот класть плашмя). Да, и трубка должна не доставать до поверхности воды самый минимум, см 1-2. Примерно так, правильно?

#32 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 06 Февраль 2009 - 10:12

Да, Вітбль, я в шоке ;)! Какие уж тут ссылки, если Вы ТАК все расписали, спасибо большое!
Физика никогда не была моим коньком, хорошо хоть с математикой дружу, так что надеюсь, что более-менее все поняла ;) .
Попытаюсь сделать из всего этого сделать хоть какие-то выводы.

Я зрабіў у разьліках памылку, пазьней яе выпраўлю, зараз няма часу. Канечная залежнасьць будзе не такая моцная, як у той формуле, якая выдзелена мною вялікім шрыфтом (дарэчы, да мадэратараў просьба зрабіць яе нармальным шрыфтом, раз яна ўсё роўна памылковая), але якасна вынік будзе той жа: чым больш доўгая аэрліфтная труба, тым бОльшая хуткасьць пракачкі вады праз сістэму (пры рэшце роўных умоў).

Получается, что в мною изготовленном эрлифтном фильтре вода внутри бутылки фактически только аэрируется, т.е. вода, кот.изначально в нее попала там и остается, и ее поток приближается к нулю?!

За лік праходу па тоўстай частцы бутэлькі - атрымліваецца так, але за лік праходу праз яе горлышка паток невялікі ёсьць.

Если это перенести на практику, то имея заданный объем аквариума можно высчитать примерную требуемую площадь субстрата(в моем случае керамики), соответственно его количество и затем уже посмотреть, в какого размера бутылку он войдет, потом вычислить требуемую длину трубки и в последнюю очередь решать, как установить бутлку (укорачивать, или наоборот класть плашмя). Да, и трубка должна не доставать до поверхности воды самый минимум, см 1-2. Примерно так, правильно?

З большага так. Але "примерную требуемую площадь субстрата" трэба прыкідваць не з маіх разьлікаў, а з нейкіх іншых меркаваньняў. Напрыклад такіх: субстрату чым больш, тым лепш. Але многа субстрату - мала месца для рыб. Трэба знахадзіць нейкі кампраміс паміж гэтымі дзьвума фактарамі. Што тычыцца аэрліфтнай трубы, то заўсёды яе лепш рабіць настолькі доўгую, наколькі дазваляе вышыня слупа вады ў акварыўме за вылікам 1-2 сантыметраў зьверху (як Вы правільна заўважылі) і 1-2 см зьнізу. Зьнізу таксама трэба пакідаць свабодную прастору, каб вада магла бесперашкодна зацягвацца ў аэрліфт. Думаю, па геаметрыі, як правіла, прыйдзецца бутэльку класьці плашмя. Альбо такая канструкцыя часта ўжываецца:
Прикрепленный файл  untitled.GIF   3,72К   1 Количество загрузок:
Мінусам гэтай канструкцыі з'яўляецца забор вады не са дна. Пры гэтым ажыцьцяўляецца горшая механічная фільтрацыя, затое з-за адсутнасьці неабходнасьці частай прамыўкі - лепшая біялагічная. У прынцыпе, лёгкую ўзьвесь і гэты тып фільтра добра будзе ўбіраць, а цяжкая элементарна ўбіраецца сіфонкай (чаго ёю дарэмна забіваць фільтар і пры прамыўцы парушаць біяфільтрацыю?). Розным колерам паказаны розныя тыпы напаўняльнікаў. Зьверху ўніз: напаўняльнік для грубай ачыскі, напаўняльнік для тонкай ачысткі, субстрат для бактэрый.

Сообщение отредактировал Вітáль: 06 Февраль 2009 - 10:15


#33 maxby

maxby

    Помощник

  • Члены клуба
  • PipPipPip
  • 978 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск, Чижовка
  • Награды:*Лучшая страничка на ABA.BY -2м.

Отправлено 06 Февраль 2009 - 10:56

я с физикой спорить не буду, а покажу как сделано у меня. на прикрепленном изображении принципиальная схема. параметры: высота - высота аквариума минус 5 см (надо было делать меньщую, а так часть фильтра в грунте), подача воздуха tetratec 150, губка - обычный бутерброд из паралона мебельного толщиной 2 см и площадью 5х5 см, трубка - внутренний диаметр около 1,5 см, прорези - частые, делал "болгаркой", внутрь еже вставил распорные кольца из той же трубки снизу, в середине и сверху. о результатах работы я уже писал.

Прикрепленные файлы

  • Прикрепленный файл  aerolift.jpg   24К   5 Количество загрузок:


#34 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 06 Февраль 2009 - 12:04

2maxby,
в том то весь и "сыр-бор", чтобы сделать нечто более усовершенствованное, чем покупное, а на Вашей схеме один в один продукт известных фирм, как мне кажется.
Чем меня смущает Ваша конструкция, так это тем, что хотелось бы использовать ее в маленьком аквариуме, где много населения (как в данный момент у меня в обоих, к великому сожалению), соответственно грязи много и губка забивается очень быстро. Все-таки нельзя сравнивать мытье подобного фильтра раз в допустим 5 дней или раз в месяц, все же нитрифицирующие бактерии, так же как и грязь, сосредоточены именно в губке.
Физика физикой, но даже не зная ее я вижу, что поставленные с разницой в 2 дня мой самодельный и фильтр Александра выглядят совершенно по-разному: губка на моем выглядит девственно чистой(грязи конечно в аквариуме гораздо меньше, но не может же она отсутствовать), в отличии от второй, соответственно воды действительно через самодельный фильтр проходит очень мало. Да и я на радостях в обычный фильтр, кот. стоит в испытуемом аквариуме добавила поролон, так он забился за 2(!) дня.
С другой стороны, даже вот такой малоэффективный сделал воду практически прозрачной за 2 дня, а до этого 2 недели я не могла этого добиться даже раз в 2 дня подменами и сифонкой, т.е. это была не механиченская взвесь, а именно (эх, с химией тоже не дружу) аммиак или что там еще ее вызывает. На мальках эксперименты проводить не хочу, сначала доделаю конструкцию, а там решу. Даешь рыбкам достойную жизнь! ;)

Вітáль, конструкция хорошая, но не очень представляю, из каких подручных материалов ее сделать. И вот еще по ней пара вопросов: как происходит забор грязной воды, просто в корпусе фильтра дырка? Вода с бурбулками поднимается через фильрующий материал по некой трубке с отверстиями или просто оставлен посередине пустой канал?
По поводу количества керамики, где-то видела(жаль, что не пометила) расчеты, сколько его нужно на литр воды. А сейчас найти не могу.

#35 maxby

maxby

    Помощник

  • Члены клуба
  • PipPipPip
  • 978 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск, Чижовка
  • Награды:*Лучшая страничка на ABA.BY -2м.

Отправлено 06 Февраль 2009 - 12:29

света. я 2 раза прочитал ваше сообщение, и не понял вашей логики. вы считаете, что если губка чистая, то фильтр хорошо работает?????????????????????????????????? подумайте еще раз...
потом, если промышленность выпускает что-то, значит это эффективно (ну или почти). я показал, по моему мнению, наиболее эффективную конструкцию, которая совпадает с расчетами и выводами Виталя. сейчас этот фильтр используется в акве высотой 18!!!! см. и эффект тот-же. стоимость этого фильтра - 5 тыщ с учетом кризиса))))))))))

Сообщение отредактировал maxby: 06 Февраль 2009 - 12:32


#36 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 06 Февраль 2009 - 12:52

Пожалуйста, не кричите так. Я и не говорю, что хорошо, но все же работает. Думаю над этим уже неделю и не в деньгах дело, если посчитаете, сколько даже для этой самоделки потратила, то поймете. Извините, если не могу нормально объяснить, но лучше не получается.

#37 maxby

maxby

    Помощник

  • Члены клуба
  • PipPipPip
  • 978 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск, Чижовка
  • Награды:*Лучшая страничка на ABA.BY -2м.

Отправлено 06 Февраль 2009 - 12:59

я и не кричал...

#38 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 06 Февраль 2009 - 15:15

Вітáль, конструкция хорошая, но не очень представляю, из каких подручных материалов ее сделать. И вот еще по ней пара вопросов: как происходит забор грязной воды, просто в корпусе фильтра дырка? Вода с бурбулками поднимается через фильрующий материал по некой трубке с отверстиями или просто оставлен посередине пустой канал?
По поводу количества керамики, где-то видела(жаль, что не пометила) расчеты, сколько его нужно на литр воды. А сейчас найти не могу.

Сьвета, бурбалкі ідуць па трубе, якая без адтулін у яе сьценках (звычайная трубка, можна колбу адгарэўшай сваё люмінясцэнтнай лямпы ужыць, напрыклад). Забор вады адбываецца праз ніжнюю дзірку трубы, выбрас - праз верхнюю. Корпус фільтра - гэта звычайная абрэзаная (бязь верху) ПЭВ бутэлька. Трубку ставіце на дно бутэлькі, насыпаеце кераміку (ці іншы субстрат для бактэрый), пасьля выразаеце з паралону цыліндр адвольнай вышыні, а дыяметрам - з бутэльку, якую ўжылі ў якасьці корпуса фільтра. Уздоўж восі цыліндра робіце дзірку дыяметрам з аэрліфтную трубку (ці лепш крыху менш). Надзяваеце на трубку і запіхваеце ўнутр бутэлькі. Такім чынам трубка будзе зафіксавана адносна корпуса (бутэлькі). Зьверху на паралон можна пакласьці сетку ад садавіны/агародніны, ў якой звычайна цыбулю прадаюць. яе трэба зьмяць і адной такой мачалкай абкласьці вакол аэрліфтнай трубы вышэй паралона. Яна будзе адыграваць ролю фільтра грубай ачысткі. Вось праз абрэзаны верх бутэлькі вада і будзе засмоктвацца спачатку на сетку, затым на палалон, затым на субстрат для бактэрый (ужо ачышчаная ад механічнага бруду) і праз ніз аэрліфтнай трубы выкідвацца ў акварыўм.

Сообщение отредактировал Вітáль: 06 Февраль 2009 - 15:16


#39 maxby

maxby

    Помощник

  • Члены клуба
  • PipPipPip
  • 978 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск, Чижовка
  • Награды:*Лучшая страничка на ABA.BY -2м.

Отправлено 06 Февраль 2009 - 15:48

Виталь, ну ты посоветовал про трубку!!! а ведь кто может и прислушаться и использовать! не рыбок, не жильцов.

#40 svet@

svet@

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 19 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск, Запад

Отправлено 09 Февраль 2009 - 23:56

Здравствуйте! Благодаря Вітáлю, изготовила таки новую конструкцию, испытываю. Но пока могу сказать, что поток воды однозначно виден.

Делала так: обрезала пластиковую бутылку, спаяла три 20-ти кубовых шприца, в получившуюся трубку вставила распылитель. В бутылку положила керамику, потом поролон, сетку. Вот и все, кстати, делать гораздо проще, чем предыдущую «модель».
Прикрепленный файл  ____________038.jpg   350,92К   4 Количество загрузок: Прикрепленный файл  ____________040.jpg   408,5К   7 Количество загрузок: