Перейти к содержимому


Фотография
* * * - - 1 Голосов

Акварыюм з вежай


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 28

#1 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 18 Ноябрь 2008 - 23:49

Сёння цэлы дзень думала, як жа мне назваць топік пра мой акварыюм - у акварыюма няма назвы (катастрофа! ;))
Але цяпер ведаю - у мяне акварыюм з вежай :)

100 літраў, акваэль. Родны фільтар я такі выкінула, пакуль жыву з Фан-2. Грунт і расліны пераехалі з меншага акварыюма, як і амаль усе рыбы, акрамя пінгвінаўскіх сомікаў: адпаведна мала грунта і мала раслінак. Барбусаў таксама мала. Затое ёсць куды расці :D

Прикрепленные файлы

  • Прикрепленный файл  P1010009_s.jpg   123,44К   26 Количество загрузок:
  • Прикрепленный файл  P1010012_s.jpg   196,82К   33 Количество загрузок:
  • Прикрепленный файл  P1010014_s.jpg   175,12К   55 Количество загрузок:


#2 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:17

Ну вось, а Вы хваляваліся ;) Цудоўны акварюм ! Мне сапраўды спадабаўся :D Толькі па насяленню, можа ўсе ж такі дабавіце суматранцаў? Ну чарадовая гэта рыба, ёй сабраты патрэбны ;) Я бы яшчэ ўбраў ракушку. Не таму, што яна "не па дызайну", а таму, што яна можа быць пакрытая лакам, што дрэнна. А на яе месцы добра глядзелася німфея ;) І было добра, калі б Вы пасадзілі па кутах валліснэрію, бо нейкія яны (куты) пустыя зусім ;) Ну і па вежы -- я планаваў ўбачыць замак сіняга колеру на палову акварыюма, а тут невялікая вежа, спакойных таноў :) І калі б яе ўбраць, то было бы зусім пуста ;)

#3 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:33

Ракушка без лака дакладна - я яе адмыслова з Чарнагорыі прывезла, для сомікаў. Яны вельмі любяць там жыць. І анцыструсы і паласатыя. Менавіта за яе паласатыя і пабіліся тыдзень таму. А старыя анцыструсы (якія ўжо памерлі, нажаль) нават памнажаліся там. І анцыстрыкі з'яўляліся ў агульным акварыюме, бо бацька ахоўваў, а смаўжы і рыба не маглі далезьці. У вежы смаўжы зжыралі ікру (не бачна смаўжоў у акварыюме - верны прызнак, што ікра ў вежы :) )

Валіснерыя ў мяне не расце ;). Шмат разоў спрабавала. Вунь чахлыя кусцікі стрэлаліста ледзь трымаюцца. У мяне добра растуць анубіясы і вось ТОЕ даўгое не заднім плане.

Барбусаў мала - у першым пасце напісана. Куплю. Травы таксама яшчэ куплю, вось пачакаю, калі лімоннік дажруць, і пайду па новую траву ;)

Вежа ў мяне вялікая - гэта яна глядзіцца маленькай. Яшчэ яна зверзху плоская і туды можна ставіць раслінку ў гаршэчку, якую трэба часова абараніць ад смаўжоў. Вельмі карысная вежа :D А тон спакойны - бо "зялёнкай" парасла.


А ты не ведаеш, як называецца расліна а-ля морква справа ля фільтра? Я яе нядаўна купіла. Але ў мяне яна ня правільна расце - лісцікі не разрэзаныя-маркоўныя. а звычайныя, плоскія ;)

#4 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:42

Вось тое доўгае -- гэта бакопа манье ;) А "морква" -- гэта сінема (гіграфіла розналістная). Лісцікі яшчэ павінны "распушыцца", хаця, на тое гэта і разналістная расліна :D Карыстаецеся удабрэннямі ?

#5 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:43

пагугліла - німфея сапраўды прыгожая. Яна і побач з ракавінкай будзе добра глядзецца ;) Асабліва калі нейкія дробны варыянт знайсці. не надта "лапушысты"

#6 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:46

Карыстаецеся удабрэннямі ?

Раз-пораз. На пастаяннай аснове - не, баюся рыбак патруціць, бо тэстаў няма. Ды і С02 бурбуліць не збіраюся - навошта мне шмат угнаення. Яшчэ водарасці пайдуць.

#7 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 00:52

Водарасці не пойдуць ад СО2, а наадварот -- расліны пачнуць расці хутчэй, таму для "нізшых" будзе яшчэ менш ежы ;) А ўдабрэнні лепш ліць не раз-пораз, а сістэматычна. Калі хвалюецеся, то лепш лейце не ўсю дозу, а, напрыклад, палову, але кожны тыдзень :D

Сообщение отредактировал Pingvin: 19 Ноябрь 2008 - 00:52


#8 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 01:00

Я не тое пісала, я пісала, што без С02 (якога дакладна не будзе, бо ні самагонны апарат, ні балон мне трымаць у залі няма дзе), і з залішняй колькасцю ўгнаення могуць пайсці водарасці. Я лію па-малу, зусім мала і не рэгулярна. і ўгаенне ў мяне для кактусаў, а не для акарыюма... (я фанцік кактусаў :rolleyes: )

Чаму лепей сістэматычна?

#9 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 01:14

Калі Вы будзеце ліць палову ад рэкамендаванай дозы, то дрэннага для акварыюма не будзе -_- А калі яшчэ і святло будзе добрае (а якое яно у Вас?)... :rolleyes: І чаму ліць лепей сістэматычна. Ну вось самі як лічыце, расліны будуць добра расці, калі карміць іх будзеце раз ў месяц ці кожны тыдзень ? ^_^ Баіцеся палавінную дозу, лейце трэць :blush:

#10 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 09:50

Малайцом, Юльцік! Што ж тут думаць з назваю та?! Гэта ж "Белавежскі"!!! Адназначна.

А смаўжы гэта хто такія? Сьлімакі?

Расьлінамі магу дапамагчы, у мяне зараз "лішнія" крыптакарыны ёсьць: Апанагетоналісная (гэтая вялікая расьце у Ваш маленькі акварыўм не пойдзе) і звычайная (Вендта). Дык вось, апошняй магу падкінуць.

#11 Maxim

Maxim

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 502 сообщений
  • 16 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 10:41

2 Julcik
Очень даже не дурно :rolleyes: Как я понял аквас на стадии запуска...
Надо будет подумать о смене грунта на более мелкий и о создании мало-мальской композиции.
Пока всё смотриться безсистемно: растения посажены хаотично, всё внимание падает на "башню" и ракушку (кстатии
- убирать её не надо, - лучше изменить местоположение, так, чтобы она "смотрелась").
Также было бы интересно узнать о том какой у Вас свет (количество ламп, мощность, марка).

#12 Гость_dr.moro_*

Гость_dr.moro_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 10:46

Прывiтаньне!

Я не далучаю сябе да прыхільнікау розных штучных аздабленьняу ды цацак у аквасах. Але, трэба адзначыць, у дадзеным выпадку усе вельмi гарманічна выглядае!

А назва - згодзен з Вітáлем -"Белавежскі" :rolleyes:

#13 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 10:46

Pingvin, асвятленне ў мяне стандартнае ад гэтага акварыюма. Там нешта наконт Т5 было напісана... Я не разбіраюся.

Вітáль, крыптакрыну вазьму. У мяне ёсць невялікі кусцік (справа, пад морквай), ён нават расце паціху. У мяне па генплану там справа павінны быць эхінадорусы і крыптакрыны. у мяне ўвогуле па ген плану акварыюм зусім не так выглядае, але расліны павольна растуць, а купляць шмат вялікіх дорага, ды і не цікава :rolleyes:

Наконтр смаўжоў і слімакоў я заўжды блыталася. Я лічу, што слімакі - гэта тыя, што без домікаў, а смаўжы - з домікамі. Але некаторыя лічаць інакш. Тлумачальны слоўнік дае аднолькавае тлумачэнне і на смаўжа, і на слімака.



Дарэчы, кабомба на пярэднім плане злева - пластыкавая. Сыну падаравалі на рынку, калі акварыюм куплялі. Ён цяпер лічыць, што гэта ягоная расліна і не дазваляе выкідаць. Як вы лічыце, моцна бачна, што яна пластыкавая? (Мне бачна і мяне гэта раздражняе :blush: )

#14 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 10:50

2 Julcik
Очень даже не дурно :blush: Как я понял аквас на стадии запуска...
Надо будет подумать о смене грунта на более мелкий и о создании мало-мальской композиции.
Пока всё смотриться безсистемно: растения посажены хаотично, всё внимание падает на "башню" и ракушку (кстатии
- убирать её не надо, - лучше изменить местоположение, так, чтобы она "смотрелась").
Также было бы интересно узнать о том какой у Вас свет (количество ламп, мощность, марка).


У мяне акварыюм заўжды на стадыі запуска (не ў плане бія-раўнавагі, а ў плане кампазіцыі).
Грунт мне дарагі як памяць (так бывае :rolleyes: ), але яго проста мала. На здымку не бачна, але за ракушкай зусім мала грунта. Проста грунт разлічаны на папярэдні меншы акварыюм і яго нехапіла на гэты.

Куды лепей пакласці ракавіну?

#15 Maxim

Maxim

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 502 сообщений
  • 16 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 11:24

Куды лепей пакласці ракавіну?

Точно не скажу - попробуйте разные варианты, поэксперементируйте.
Повертев так и сяк, - обязательно найдёте ей подходящее место. :rolleyes:
Единственное что: нужно поместить её подальше от "вежы", чтобы внимание не сбивать, ну и в будущем
растениями обыграть.

#16 wader

wader

    Kонсультант

  • Члены клуба
  • PipPipPipPipPip
  • 2 691 сообщений
  • 102 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск
  • Награды:Аквариумист 2008
    Лучшая статья 2009 -2м.

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 14:54

Можно название немного поменять.
"Белая Вежа"
Красиво :rolleyes: Ностальгическое такое название.
Помню, так называлось хорошее недорогое вино. Это еще в студенческие времена было.

А по существу - башня по центру аквариума стоит. Нехорошо как-то получается.
Вы ее попробуйте влево сдвинуть, и если за ней разрастется лимонник, то весьма симпатично должно получиться.

Ну и грунт, действительно, крупный - менять придется однозначно.

#17 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 15:28

Можно название немного поменять.
"Белая Вежа"
Красиво :rolleyes: Ностальгическое такое название.
Помню, так называлось хорошее недорогое вино. Это еще в студенческие времена было.

А по существу - башня по центру аквариума стоит. Нехорошо как-то получается.
Вы ее попробуйте влево сдвинуть, и если за ней разрастется лимонник, то весьма симпатично должно получиться.

Ну и грунт, действительно, крупный - менять придется однозначно.


Назву памяняць я не магу - няма такой кнопкі.

Вежа ў куце выглядае горш - я спрабавала. Насамрэч яна не пацэнтры - яна крыху злева, а перад ёй - паляна для выпаса сомікаў. Куты ў праекце займуць расліны

#18 Галина

Галина

    Постоянный посетитель

  • Пользователи
  • PipPip
  • 138 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Сокол - Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 15:43

Julcik, у вас очень прехорошенький аквариум, :rolleyes: и вообще, насмотревшись здесь (на форуме) всякой красоты, свой уже и выкладывать стыдно, камнями закидают. Но не об этом. Мне у вас очень понравился задний фон. Это что, пленка или он объемный?

#19 Julcik

Julcik

    Посетитель

  • Пользователи
  • Pip
  • 86 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Мінск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 16:19

Гэта аб'ёмны фон. Мне ён не падабаецца, бо
1. ён чорны, акварыюм выглядае змрочна
2. за ім безкантрольна памнажаюцца чырвоныя катушкі (раней іх малымі елі барбусы і кантралявалі папуляцыю, цяпер шмат паспявае вырасці)
3. гэтыя катушкі яшчэ і актыўна гадзяць за фонам, а сіфоніць там немагчыма, у выніку там антысанітарыя нейкая - зазіраць непрыемна.
4. адзін маленькі залацісты сомік памёр, бо залез за фон і не змог вылезці :rolleyes:

Я спрабавала дастаць гэты фон, але нажаль у мяне не атрымалася: у акварыюме зверху рэбры жорсткасці - фон не дастаецца. Магчыма потым я яго неяк разламаю і дастану. Пакуль спыняе мяне толькі тое, што каб наляпіць звычайны фон, прыйдзецца адсоўваць акварыюм ад сцяны - адпаведна трэба будзе зліваць шмат вады (гэта не праблема - ёсць куды), і лавіць скалярыю - гэта праблема. Я кожны раз баюся яе пашкодзіць: яна так б'ецца.

Адзіны плюс гэтага фона - паласатыя часам кладуцца на выступы, і тады іх можна разглядаць. Звычайна іх вельмі рэдка бачна.

#20 Галина

Галина

    Постоянный посетитель

  • Пользователи
  • PipPip
  • 138 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Сокол - Минск

Отправлено 19 Ноябрь 2008 - 16:46

Все ясно, спасибо. Да, ситуация у вас не очень приятная с фоном. Но я думаю, что при желании вы его достанете. А то, что он черный, очень даже ничего, растения на его фоне очень хорошо будут смотреться и яркие рыбы. У меня фон цветной (типа растения там) и еще плохо приклеен, так все сливается, ерунда, не нравится мне. В будующем буду переклеивать на однотонный.