Перейти к содержимому


Фотография
- - - - -

Самодельный фильтр


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 33

#1 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 25 Июль 2008 - 11:19

наеяно вот этой темой : http://aqa.by/forum/...p?showtopic=627 . но трубу подходящей толщины и размера не нашел, поэтому соорудил "такой штуковина" :

Изображение

Изображение



корпус сделан из крышки от диска, склеивал все термоклеем, наполнитель - старая мочалка, предварительно прокипяченая + шприц и компрессор. :( будет ли из этого биофильтр? нормальный наполнитель?  как бы механический и не нужен - взвеси и мути нет, а до этого аквариум стоял вообще без фильтра  :( аквариум : 15 литров, креветки неокаридины, формозы ( тройка взрослых особей и десяток мальков), растений много, компрессор круглосуточно :)

#2 maxby

maxby

    Помощник

  • Члены клуба
  • PipPipPip
  • 978 сообщений
  • 1 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск, Чижовка
  • Награды:*Лучшая страничка на ABA.BY -2м.

Отправлено 25 Июль 2008 - 11:50

трубки продаются на любом рынке в сантехнике. мин. что я видел - около 2,5 см в диаметре. цена 3 тыщи за метр. используются для водопровода. полностью пластиковые. на них еще синяя или красная полоска нанесена.

#3 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 25 Июль 2008 - 12:35

а зачем уже трубки? т.к. вчера вечером чесались руки, а дома трубку не нашел, вот и был сделан фильтр из того , чего сделан :(.

#4 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 25 Июль 2008 - 12:58

корпус сделан из крышки от диска, склеивал все термоклеем, наполнитель - старая мочалка, предварительно прокипяченая + шприц и компрессор. :( будет ли из этого биофильтр? нормальный наполнитель? как бы механический и не нужен - взвеси и мути нет, а до этого аквариум стоял вообще без фильтра :( аквариум : 15 литров, креветки неокаридины, формозы ( тройка взрослых особей и десяток мальков), растений много, компрессор круглосуточно :)

Па-мойму, калі расьлін многа, а рыб мала, то біяфільтр тут непатрэбны, а аэрацыя у сьветлы час сутак - нават шкадлівая.

#5 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 25 Июль 2008 - 14:23

а аэрацыя у сьветлы час сутак - нават шкадлівая.


разумею, але рыбам не хапае кіслароду нават днем, таму і стаулю :(

Па-мойму, калі расьлін многа, а рыб мала, то біяфільтр тут непатрэбны


але ж рыб не так ужо і мала, а яшчэ крыветкі :(

#6 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 25 Июль 2008 - 15:04

разумею, але рыбам не хапае кіслароду нават днем, таму і стаулю :(
але ж рыб не так ужо і мала, а яшчэ крыветкі :(

Значыць, трэба дадаваць сьвятла, а не паветра. Нават у дастаткова моцна заселеных ёмістасьцях расьлінам звычайна не хапае СО2, што вырабляюць гідрабіёнты. Амаль увесь яны яго адразу ж пераводзяць у кісларод. У такіх умовах рыбам яго не можа не хапаць, іншая справа ўначы, калі дыхаюць і жывёлы, і расьліны. Тады Вам і фільтр неабходны, бо раз нават днём працэс фотасінтэзу адбываецца павольна, то, значыць, і аміяк з нітрытамі імі (расьлінамі) спажываецца неэфектыўна, хаця лагічней было б паставіць ёмістасьць бліжэй да вакна.

#7 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 25 Июль 2008 - 15:44

 хаця лагічней было б паставіць ёмістасьць бліжэй да вакна.


толькі частка акварыумы стаіць пад сонечнымі лучамі, але гэтага дастаткова для такога : 


Изображение

уся сценка пакрыта водараслямі (на фота матавыя пятны) і гэта пры тым, што тыдзень таму выціраў :(

а наогул,  да, святло ў мяне нікудышнае (11 вт настольныя лямпа) :(

#8 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 28 Июль 2008 - 08:16

толькі частка акварыумы стаіць пад сонечнымі лучамі, але гэтага дастаткова для такога :

уся сценка пакрыта водараслямі (на фота матавыя пятны) і гэта пры тым, што тыдзень таму выціраў :)

а наогул, да, святло ў мяне нікудышнае (11 вт настольныя лямпа) :(

Ісьціна недзе побач. Паспрабуйце прамежкавы варыянт. А зелянее шкло ці вада? Калі шкло, то анцыструсіка невялікага запусьціце.

#9 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 28 Июль 2008 - 09:39

А зелянее шкло ці вада? Калі шкло, то анцыструсіка невялікага запусьціце.


зелянее шкло. жыла ў мяне калісь самка анцыструса, але, калі яна трохі падрасла, то я перасяліў яе да самца і зараз жыве са скалярыямі. для падрошчанага анцыструса аб'ем малы, а перасаджваць некуды. (вось атацынклюса б... :))

#10 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Август 2008 - 14:37

сделал сегодня новый "корпус" для фильтра :
Изображение

объем фильтрующего материала увеличится в разы (по сравнению со стоящим на сегодня), но вот что лучше положить - не знаю . вот что имеем :
Изображение

керамзит из пакета с почвой для цветов, губка боб квадратные штаны ;) , ну и мочалка, из которой сделан фильтрующий материал на сегодняшний момент .
помогите, т.к. не знаю, на каком материале лучше живут бактерии ;)

#11 Maxim

Maxim

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 502 сообщений
  • 16 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Август 2008 - 15:13

на каком материале лучше живут бактерии ;)

Вообще на керамике...
----------
Я думаю так:
1) на вход - слой грубой мочалки (дырки самые большие);
2) далее губку (только паралон);
3) много керамзита;
4) на выход ткань (для тонкой чистки - дырки - микроразмера).
- Но это всё на ток воды. Я так и не понял: где у Вас ток воды? Он есть вообще?
Я видел только пузырю... И ещё если ток - слабый, уменьшаете обьём наполнителей...

#12 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 04 Август 2008 - 15:13

Купи мочалку для мытья авто ( такая большая , серого цвета).

#13 Maxim

Maxim

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 502 сообщений
  • 16 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Август 2008 - 15:18

И ещё...
-------
Я описал замкнутую схему для замкнутого корпуса (вход и выход).
Поэтому новый корпус - неподойдёт...

#14 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Август 2008 - 16:15

сделал сегодня новый "корпус" для фильтра :


объем фильтрующего материала увеличится в разы (по сравнению со стоящим на сегодня), но вот что лучше положить - не знаю . вот что имеем :


керамзит из пакета с почвой для цветов, губка боб квадратные штаны, ну и мочалка, из которой сделан фильтрующий материал на сегодняшний момент .
помогите, т.к. не знаю, на каком материале лучше живут бактерии

Мне больш падабаецца самы правы варыянт (толькі калі гэта сінтэтыка (каб не гніла)). Наконт корпуса: а можа ён і не патрэбен? :)

#15 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Август 2008 - 16:18

Я так и не понял: где у Вас ток воды? Он есть вообще?
Я видел только пузырю... И ещё если ток - слабый, уменьшаете обьём наполнителей...

Гэта класічны аэрліфт... у арыгінальным выкананьні... У свой час амаль адзіная рэальная магчымасьць для маючых патрэбу ў помпе...

#16 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 04 Август 2008 - 16:24

объем фильтрующего материала увеличится в разы (по сравнению со стоящим на сегодня)

Не аб'ём, Дзяніс, а плошча паверхні. Дарэчы, калі спынішся на керамзіце, то не замарачвайся на гэтым стакане, засып яго проста ў цяперашнюю ёмістасьць. Ніякага выйгрышу ад гэтых многіх дзірачак не будзе, лепей некалькі вялікіх каля дна. А калі спынішся на самым правым варыянце, то лепш зусім без корпуса, плошча яшчэ большая, чым нават у выпадку стакана.

Так, і яшчэ зрабі падаўжэй аэрліфтную трубу, чым яна даўжэй, тым цяга большая. Разьбяры яшчэ адзін шпрыц і злучы з копрусам таго, які ў цябе зараз стаіць, спадзяюся, вузкую частку, куды іголка надзяваецца, ты абрэзаў? Глядзі толькі, каб труба не выходзіла вышэй паверхні вады, як толькі яна яе дасягае, эфектыўнасьць аэрліфтнай помпы зноў падае. Хай будзе на 1 см ніжэй.

Сообщение отредактировал Віталь: 04 Август 2008 - 16:31


#17 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 04 Август 2008 - 21:05

вот что получилось :

Изображение

спаял два 10-мл шприца, наполнитель : чуток "правой" мочалки, керамзит, бОльшая часть "правого" субстрата + мочалка из первого варианта. так как посеял крышку, поэтому сверху натянул фильтр от кофеварки. в шприцы вставил маленький распылитель, т.к. "просто бульки" очень громко лопаются. кстати, так и получилось, что до поверхности воды трубка не дотянула 1 см :)

#18 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 05 Август 2008 - 08:34

А вот как это выглядит в аквариуме:

Изображение

Да, штуковина еще та, но пару веточек бакопы исправят дело :)

#19 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 05 Август 2008 - 10:04

Дзяніс, такая канструкцыя вельмі дрэнная (я маю на ўвазе не фільтруючую частку, а аэрліфт). Па-першае, эффектыўнасьць помпы прапарцыянальна эфектыўнай даўжыні аэрліфтнай трубы, а гэта даўжыня ад месца падачы бурбалак да верха. Як ты разумееш, у тваім выпадку ніжні шпрыц фактычна не працуе, а з'яўляецца пасіўным баластам, не павялічваючы, а наадварот памяншаючы цягу. Першае што трэба зрабіць -- гэта завярнуць распыліцель уніз, а не ўгару, як у цябе. Па-другое, падзеньне ціску у трубе, як ты мабыць ведаеш, адваротна прапарцыянальна яе сячэньню (альбо нават квадрату сячэньня, я ўжо сам не памятаю). Такім чынам, паставіўшы такі вялікі распыліцель, ты перагарадзіў амаль усё сяшэньне аэрліфтнай трубы істотна яго паменшыўшы і, ў выніку, павялічыўшы падзеньне ціску, а значыць - паменшыў прапускную здольнасьць (цягу) аэрліфта.

Калі няма падыходзячага распыліцеля, сітуацыю можна паправіць, ушырыўшы трубку зьніцу (гл. малюнак), дзе павінен мясьціцца распыліцель. Я звычайна ўжываў для гэтага верх баначкі ад сілікатнага клею, праўда, зараз яго ў такіх баначках напэўна не выпускаюць, а можа і зусім не выпускаюць...
Прикрепленный файл  untitled.GIF   1,38К   3 Количество загрузок:

Сообщение отредактировал Віталь: 05 Август 2008 - 10:07


#20 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 05 Август 2008 - 11:04

Першае што трэба зрабіць -- гэта завярнуць распыліцель уніз, а не ўгару, як у цябе.


Добра зраблю. Толькі пытанне : распыліцель не павінен знаходзіцца ніжэй фільтруючага матэрыялу ?

Такім чынам, паставіўшы такі вялікі распыліцель, ты перагарадзіў амаль усё сяшэньне аэрліфтнай трубы істотна яго паменшыўшы і, ў выніку, павялічыўшы падзеньне ціску, а значыць - паменшыў прапускную здольнасьць (цягу) аэрліфта.


Гэта самы малы, які я знайшоў, але дома есць такая "штукенцыя" :
Изображение

Паспрабаваў , і вось што атрымалася:
Изображение

Толькі той распыліцель, што стаіць у фільтры, трохі з другога матэрыяла, але буду спадзявацца, што яго таксама "спілю" да патрэбных мне памераў :)