Перейти к содержимому


- - - - -

Дыфузар СО2


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 15

#1 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 02 Апрель 2008 - 15:59

Ёсьць ідэя, як зрабіць дыфузар кампактней, але гэта ў асобнай тэме, у свой час...

Дыфузар не такi i вялiкi... на мой погляд.

Я тады на гэта адказаў, што няма ліміту ў дасканаласьці. Думаю, самы час падмацаваць свае словы справай...

... тым больш, што якраз на мінулым тыдні мне зрабілі дыфузар па маёй канструкцыі. Зпачатку фота:
Изображение
Маем вертыкальную прабірку арыентаваную дном угару. У прабірку упайваюцца дзьве трубкі: адна большага дыяметру зьверху -- такім чынам, каб яе выхад "глядзеў" на дно, другая дыяметра пад стандартную сіліконавую трубку (а-ля ад капельніцы) -- проста ў сьценку ў ніжняй частцы канструкцыі. Па ніжняй падаецца СО2, па верхняй - вада з помпы альбо з выхаду фільтра (у апошнім выпадку, як правіла, толькі частка патока, бо будзе многа). У прынцыпе гэта -- варыяцыя перагорнутай шклянкі (кУпала) толькі з той розьніцай, што вадзяны паток абцякае газ не па яго паверхні з боку вады, а мае "крыніцу" ўнутры газавай бурбалкі-слупа. Перавага гэтай схемы ў тым, што чым больш газу ў дыфузары, тым больш паверхня яго кантакту з вадой, адпаведна, тым больш хуткасьць яго распушчаньня ў вадзе. У стандартнай перагорнутай шклянцы хуткасьць распушчаньня газу фактычна не залежыць ад яго колькасьці. Калі хуткасьць недастатковая, то гэта прыводзіць да халастога вымываньня часткі газу з-пад купала, калі ён запоўніўся. У маёй канструкцыі пакуль газу пад купалам мала, малая і хуткасьць яго распушчаньня ў вадзе (бо малая плошча кантакту з вадой). Спачатку слуп газу будзе расьці, а разам зь ім і хуткасьць распушчаньня, аж пакуль яна не стане роўнай хуткасьці падачы, пры гэтым слуп газу стабілізуецца і фактычна можа з'яўляцца індыкатарам інтэнсіўнасьці падачы газу. Ну, і аб кампактнасьці-эстэтычнасьці можна сказаць, а можна і не казаць - і так бачна. Дагэтуль была голая тэорыя, але на мінулых выхадных былі праведзены выпрабаваньні in vivo. Да вадзянога увахода была падключана самая маламоцная кітайская помпа (не запомніў, але, мусіць, гэта быў Resun). Да ўвахода СО2 - брага. Брага зьмяшчалася ў 4 л пласьцікавай бутэльцы, трубку да корка далучаў паводле схемы Томката, толькі ўжываў не адваротны клапан, рэгулятар патока (кранік). Адметнай асаблівасьцю брагі было тое, што вадкасьці ў ёмістасьці было толькі 1/4, астатні аб'ём ужываўся ў якасьці акумулятара СО2. Паколькі пласьцікавая бутэлька вытрымлівае мінімум 4 атм, то, ў прынцыпе, можна накапіць (4 атм - 1 атм)*(1/4)*4 л = 3 л*атм СО2, які можна за кароткі час падаць у аквас.
У выніку тэста высьветлена наступнае: Схема распушчаньня працуе дасканала (наколькі гэта магчыма). Я запаўняў вуглекіслатой купал на 2/3, за 1-2 хвіліны пасьля спыненьня падачы СО2 ён распушчаецца амаль цалкам. Паколькі ў маёй ёмістасьці для брагі адпачатку было паветра, то, адпаведна, і ў дыфузар паступаў не чысты СО2, а сумесь з паветрам. Гэта прыводзіла да таго, што пасьля распушчаньня вуглекіслаты ў вадзе, што адбываецца проста на вачах (хацеў засьняць на відэа, але адклаў на потым, а потым брага мая загнулася (але аб гэтым пазьней), яе хапіла толькі на 3 дні), частка газу (паветра) заставалася ў купале і газавы слуп больш не памяньшаецца нават праз працяглы час. З гэтага я зрабіў выснову, што ня гледзячы на распаўсюджаны стэрэатып аб пагаршэньні распушчаньня СО2 ў вадзе, калі ён падаецца ў сумесі, у рэчаіснасьці гэтага не адбываецца. СО2 лёгка вымываецца з газавай сумесі, аднак рэшта (паветра) з'яўляецца беспалезным баластам. У гэтай сувязі выявіўся недахоп маёй канструкцыі. Калі гэтага беспалезнага баласту накопліваецца шмат, то пры выключэньні помпы ён падпіраемы вадою зьнізу выходзіць праз помпу і лопасьці яе крыльчаткі аказваюцца ў газе, а не амываюцца вадой. Запусьціць яе зноў не ўяўляецца магчымым, трэба здымаць крышку акварыюма, адклейваць ад шкла помпу з далучаным да яе дыфузарам, пераварочваць дыфузар, і ўсталёўваць зноў. Такая працэдура будзе правадзіцца ўсё радзей і радзей па меры выхаду пачатковай колькасьці паветра з сістэмы СО2, але і адзін раз -- напружвае. У прапанованай мною канструкцыі ня прадугледжана сістэма сбросу паветра. У гэтым, верагодна, няма патрэбы, калі ў якасьці скрыніцы СО2 ужываецца балон, але для брагавых схем, гэта проста неабходна. Наступным крокам я планую папрасіць удасканаліць карысную мадэль. У дне прабіркі трэба зрабіць яшчэ адзін выхад пад сіліконавую трубку, а саму трубку з кранікам вывесьці навонак і пры неабходнасьці пазбаўляцца ад баласту. У прынцыпе, сюдой жа можна зрабіць і запуск СО2, адмовіўшыся ад ніжняй трубкі і спрасьціўшы канструкцыю, але ў гэтым выпадку не будзе бачна буляў. :)
Пакуль можна абмяркоўваць, а відэа і фота -- пасьля ўдасканаленьня (не абяцаю, што вельмі хутка).

P.S. Думаю, што дадзеную распрацоўку можна было б і запацентаваць (калі гэта яшчэ не зроблена кім-небудзь (не выключаю, што я вынайшаў ровар)), але зараз гэтага не зробіць ужо ніхто, бо ідэя стала дастаяньнем грамадскасьці. А па правілах гэта з'яўляецца перашкодай для абароны карыснай распрацоўкі патэнтам.

#2 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 02 Апрель 2008 - 18:50

Все очень аккуратно и красиво, только надо еше додумать пластиковую или другую пробку-решетку ( защиту от попадания в реактор гидробионтов).

Сообщение отредактировал Droid: 02 Апрель 2008 - 18:50


#3 Воеводин

Воеводин

    Постоянный посетитель

  • Пользователи
  • PipPip
  • 239 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина

Отправлено 02 Апрель 2008 - 21:25

Молодец Виталь, начало положено и / или продолжено, своими руками и мозгам всегда ценнее получается. Только не могли бы Вы уточнить размер, а вернее высоту пробирки.
И наивный вопрос – пробирка в 40 – 45 см. высотой бывает? (к вопросу диффузора это не относится)

#4 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 02 Апрель 2008 - 21:41

2 SVEN offtop .
Бывают пробирки и бОльшие . При Академии Наук есть маленький стелодувный цех. Дальше, я думаю догадываетесь, все в вопросе знакомства , подхода и человеческого фактора заинтересованности.

Сообщение отредактировал Droid: 02 Апрель 2008 - 21:42


#5 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 03 Апрель 2008 - 08:26

...только надо еше додумать пластиковую или другую пробку-решетку ( защиту от попадания в реактор гидробионтов).

Так, я думаю, гэта мэтазгодна. Трэба будзе падумаць. Праўда, за два дні работы не заўважыў асаблівай цікавасьці гэтых самых гідрабіёнтаў да новай прылады. Акрамя, праўда, скалярый (я ўстанавіў яго каля таго месца, дзе яны нядаўна аднерасьціліся), яны кідаліся спачатку на бурбалкі, як на нешта жывое. У прынцыпе, пакуль дыфузар працуе, рыбка туды наўрад ці заплыве, бо зьнізу прабіркі даволі хуткі паток вады, сьлімак, канешне, можа і запаўсьці, толькі нічога пашкодзіць ён там не зможа. Унутры няма чаму ламацца.

... не могли бы Вы уточнить размер, а вернее высоту пробирки. И наивный вопрос – пробирка в 40 – 45 см. высотой бывает? (к вопросу диффузора это не относится)

. У маім выпадку вышыня 30 см. Я памятаю, што ў Вас вялікі акварыюм, але думаю, калі ў Вас балон, то 40-45 см будзе залішне. Сам СО2 распушчаецца настолькі хутка, што для таго, каб падтрымліваць у дыфузары яго слуп хаця б вышынёй 20 см яго трэба падаваць ня тое, што асобнымі бурбалкамі, а проста неперарыўным патокам. Высокі дыфузар прапанаванай мною мадэлі мае сэнс калі СО2 не чысты, як у балоне, а, напрыклад, як з брагі зь некаторым працэнтам паветра, якое, як я паказаў вышэй, з'яўляецца непатрэбным баластам і, фактычна, памяншае эфектыўную вышынюдыфузара. Тут трэба абмовіцца, што наяўнасьць паветра ў дыфузары, ў прынцыпе, павялічвае паверхню кантакта СО2 з вадой, але яшчэ раз паўтараю, гэта тут не праблема і так, хуткасьць распушчаньня проста вельмі высокая. Гэтыя абставіны, дарэчы, робяць немагчымым маю папярэднюю задумку аб візуалізацыі хуткасьці падачы СО2 ў акварыюм па вышыні слупа газа. Акрамя таго, что вышыня газавага слупа скажаецца наяўнасьцю паветра ў патоку СО2 (у маім выпадку) для таго, каб гэты механізм працаваў хуткасьць падачы СО2 павінна быць, думаю, несумяшчальнай з жыцьцём рыб (вельмі высокай), інакш, магчыма, трэба істотным чынам памяншаць хуткасьць пракачкі дыфузара вадой. Але, навогул, мне мой дыфузар зрабілі не з прабіркі, а з трубы. Зыходная даўжыня трубы каля 1 м, але ў прынцыпе іх можна і зпаяць. :)

При Академии Наук есть маленький стелодувный цех.

Не, ну, гэта ўжо моцна сказана. Проста не пры акадэміі усёй, а пры нашым інстытуце (фізыкі) і не цэх, а проста штатны шклодуў (адзін чалавек), у яго ёсьць асобная лабараторыя, ацэціленавая (калісьці была і вадародная) гарэлка, кісларод, неабходныя прылады і рукі.

Дальше, я думаю догадываетесь, все в вопросе знакомства , подхода и человеческого фактора заинтересованности.

Ну, тут без каментарыяў, абсалютна верна. :yahoo:

Сообщение отредактировал Віталь: 03 Апрель 2008 - 08:27


#6 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 07 Апрель 2008 - 15:36

Фота другой версіі дыфузара:
Изображение
Выпрабаваньне вопытнага ўзорчыка на днях, калі будзе час. І пра рэцэпты брагі трэба падчытаць...

#7 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 11 Апрель 2008 - 15:50

Сістэма працуе выдатна. Праўда эфект пакуль не такі, якога я спадзяваўся. Замест росту вышэйшых пайшоў абалдзенны рост эўглены зялёнай ці хларэны. Вада пазелянела і далей 10 см нічога не бачна. Паколькі ужо зьявілася дафнія, буду змагацца біялагічным спосабам. Учора зшыў сачок, тры дні таму - кантэйнер для дафніі. У кантэйнеры ўжо плавае мала дафній (колькі мог налавіць без сачка), сёньня планую налавіць многа, запушчу ў кантэйнер. Калі аднаклетачныя будуць зьедзеныя, зфоткаю і здыму на відэа свой дэвайс.

Сообщение отредактировал Віталь: 11 Апрель 2008 - 15:51


#8 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 06 Июнь 2008 - 13:44

Пасьля перамогі аднаклетачных зьняў некалькі сюжэцікаў. Рэшткавая бактэрыяльная муць яшчэ прысутнічала, але здымаць ужо можна было.

сюжэт 1 прашу прабачэньня, што на 90 градусаў перавёрнута...
Тут я накапіў некалькі кубічных сантыметраў газа без прапусканьня вады, а пазьней уключыў воду. Можна бачыць як літаральна на вачах памяньшаецца вышыня газавага слупа.


сюжэт 2 тут ужо не перагорнута

Так яно выглядае ў працы. Перакрыўшы брагу на некалькі хьвілін я падаў адразу даволі вялікую порцыю газу.


Значыць, зараз замест мальнькай помпачкі я ўжываю унутраны фільтр Акваэль ФАН-3. Бурбалка даволі доўга падымаецца ў патоку вады, распусьціўшыся на палову, дасягае верхняй часткі прабіркі. Пасьля чутны невялікі хлапок і ўсё, яе ўжо няма. Я набіраў паўпрабіркі газа. Пасьля ўключэньня газ на 90% распушчаецца за 30 секунд.

Сообщение отредактировал Віталь: 06 Июнь 2008 - 13:46


#9 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 05 Август 2008 - 09:37

Перезапускаю свой на 80 л после расхождения шва на дне.

Так, мала прыемнага. Я нядаўна таксама некалькі непрыемных імгненьняў перажыў. Прыходжу неяк нядаўна раніцай да свайго агульніка, а за ім вадзічка на падлогу накапала і яшчэ капае. У мяне сэрца ўпала. Перасаджваць няма куды, пралічваю магчымыя варыянты, а іх няма. Прыглядзеўся ўважлівей, а гэта аказваецца не аквас працёк, а мой рэактар, дакладней кранік на спускным патрубку. Адрубалі электрычнасьць, вада не прапускалася, газ не распушчаўся, яго набулькага цэлую прабірку і ён пачаў выхадзіць праз фільтар, асушыўшы лопасьці помпы. Калі далі электрычнасьць, помпа так і не ўключылася (не магла хлябнуць вады). Я папрасіў сужонку (самога не было ў хаце) спусьціць крыху газу праз верхні патрубак. Яна спусьціла, але кранік не да канца закруціла, а вада пад ціскам помпы "кап-кап" і накапала. Мусіць, няма нічога больш непрыемнага, чым калі акварыюм працёк...

#10 Maxim

Maxim

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 502 сообщений
  • 16 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 05 Август 2008 - 10:16

Да Вiталь, прыемнага мала...
-----------
Думал сначала схалтурить - подмазать место протёка... но, аквас халтуры не простил.
Промазал не тот шов. Далее решил не халтурить. Вырезал вертикальные гидроизоляционные швы,
залил нежалея силиконом (CHEMLUX 1913 профессиональный до3500л) - ну, так чтоб наверняка...
Теперь не течёт.
-----------
Вам ВIталь, чтобы не вытекала вода через трубочку, надо поставить "глушитель" (наконечник такой как
в aquael фанах). - Проверяно, - и шума меньше и вода не вытекает. Вот только купить его отдельно
весьма проблематично (на жданиках спрашивал - нету)...

#11 Pingvin

Pingvin

    Заглянул

  • Члены клуба
  • 0 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск

Отправлено 05 Август 2008 - 10:28

наконечник такой как в aquael фанах. - Проверяно, - и шума меньше и вода не вытекает.


А у меня стоит фан, только в первый же вечер плохо была закручена крышечка... Литра полтора вытекло точно (хорошо, что заглянул перед сном посмотреть аквариум). Но вот вода попала на тройник - и рыбки ночь без фильтра и обогревателя :)
Поэтому, если наконечник больше не понадобится для аэрации, то лучше его запаять (я снял вообще вместе с трубкой)

#12 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 05 Август 2008 - 11:13

Думал сначала схалтурить - подмазать место протёка... но, аквас халтуры не простил.
Промазал не тот шов. Далее решил не халтурить. Вырезал вертикальные гидроизоляционные швы,
залил нежалея силиконом (CHEMLUX 1913 профессиональный до3500л) - ну, так чтоб наверняка...
Теперь не течёт.

Эх, я б яшчэ кардынальней паступіў бы. Атадраў бы дно і пановай прыклеіў бы -- надзейней.

Вам ВIталь, чтобы не вытекала вода через трубочку, надо поставить "глушитель" (наконечник такой как
в aquael фанах). - Проверяно, - и шума меньше и вода не вытекает.

Ды не, лішняе гэта. У мяне там звычайны пласьцікавы кранік стаіць, я руку набіў, заўсёды нармальна закручваю, а сужонка першы раз рабіла. Гэты патрубак кароценькі і звычайна ў межах акварыюма застаецца, ну капаў бы сабе назад у аквас, я б і не заўважыў, а тут ён крышку навонак высунуўся, ну, і вымусіў мяне перажыць некалькі непрыемных хвілін, пакуль я знайшоў прычыну і супакоіўся. А так ня ведаю, што рабіў бы. Хаця я якраз на бальнічным быў, можа што і прыдумаў бы...

#13 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 05 Август 2008 - 11:17

Ну, і пасьля порцыі афтопу крышку па САБЖу. Чысьціць дыфузар мне не прыходзіцца, туды перыядычна залазяць анцыструсы і пад'ядаюць там усё аж да самага верху. Не баяцца СО2 ніколечкі. :yahoo:

#14 Anjelika

Anjelika

    Постоянный посетитель

  • Пользователи
  • PipPip
  • 132 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск

Отправлено 19 Декабрь 2008 - 23:03

Виталь,брага бродит как положено, посчитала 124 пузырька в минуту, по виду в диффузоре все растворяется, но пузыряния на растениях нет. Обязательно ли оно? Если да, то через какое время появляетя?

Сообщение отредактировал ang2033: 19 Декабрь 2008 - 23:05


#15 Гость_Вітáль_*

Гость_Вітáль_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 20 Декабрь 2008 - 00:09

Виталь,брага бродит как положено, посчитала 124 пузырька в минуту, по виду в диффузоре все растворяется, но пузыряния на растениях нет. Обязательно ли оно? Если да, то через какое время появляетя?

Анжэліка, у Вас ці не зашмат бурбалак у хвіліну? Бурбуліць сёньня наўрад ці ўжо пачне. Трэба ж ваду спачатку насыціць кіслародам, толькі пасьля гэтага лішак яго будзе выхадзіць у форме "пузырянія". Анжэліка, як бы Вам не зрабіць перадоз па СО2. Можа, лепш на ноч адключыце брагу (калі ў мяне было 100 бурбалак на хвіліну, я з трымценьнем у сэрцы пакідаў на ноч, хаця ў Вас навесны фільтр будзе канцэнтрацыю СО2 абмяжоўваць, пытаньне ў тым наколькі), усё роўна ноччу фотасінтэзу не будзе. Заўтра раніцай зноў падключыце, к абеду, думаю, павінны забурбуліць Вашыя расьліны. Можа быць, Натальля што дадасьць, што тычыцца рэакцыі расьлін на тукую рэзкую падачу СО2, гэта больш па яе частцы...

З павагаю, Віталь.

#16 Anjelika

Anjelika

    Постоянный посетитель

  • Пользователи
  • PipPip
  • 132 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск

Отправлено 20 Декабрь 2008 - 00:25

Добра, адключу на нач, а то рэзки старт, нават не патрэбен маим рыбасикам.