Перейти к содержимому


Біцылін-5


  • Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 11

#1 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 14 Декабрь 2007 - 14:23

Захварэла рыбка (ерашэньне чашуі, баіцца сьвятла). Хутчэй за ўсё лепідартоз, альбо іхтыаспарыдыёз. Якая канцэнтрацыя біціліну павінна быць, ці можна лячыць ў агульніку?

У ёмістасьці у апошнія дні адбылося наступнае: дабаўлена сьвятла з 0.1 да 0.4 Вт/л, адключыўся тэрмарэгулятар (тэмпература з 24-25 упала да 20-21, прабыла так ад 1 да 3 дзён). Зараз вярнуў да 24, буду да 28 (за ноч і раніцу толькі на 4 градусы паднялася).

Яшчэ парады будуць? Сіньку-зялёнку-марганцоўку дадаваць? :rolleyes:

Сообщение отредактировал Віталь: 14 Декабрь 2007 - 14:57


#2 Garik_p

Garik_p

    Постоянный посетитель

  • Постояльцы
  • PipPip
  • 168 сообщений
  • 0 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск. Серебрянка-4

Отправлено 14 Декабрь 2007 - 19:43

Бицелином лечил.Результат есть но............
Вся микрофлора погибнет вместе с растениями.Применять его можно, но я бы посоветовал только в отсаднике.

#3 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 14 Декабрь 2007 - 23:25

Наилучший способ в этом случае- больную рыбку усыпить и в унитаз, восстановить нормальные условия в аквасе и поддерживать их регулярно и постоянно. ПРо бициллин-5 подробно описано у цирлинга и Жданова . Заливать надо на ночь ( можно лечить бактериалки и ихтик у рыб , но... ) траве ой как плохо от этих дозировок. И хотя такое лечение кажется дешевым- не рекомендую, перезапуск акваса и гибель до 50% всей травы ( особенно почвопоровки и длинностебельки) ИМХО станет дороже.

Сообщение отредактировал Droid: 14 Декабрь 2007 - 23:29


#4 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 11:08

Дзякую за адказы. Біцылін ня ліў. Рыбку адсадзіў, наліў ёй там усяго, чаго можна (не зашкодзіла, але, здаецца, і не дапамагло). У ёмістасьць наліў нейкі лек з сульфатам медзі. Сьлімакі ў аўце (да гэтага я быў гатовы), але пры гэтым за ноч памёр анцыструс, які нават і не хварэў. У анцыструсаў проста жабры адключыліся, хаця я толькі палавінную дозу заліваў (для прафілактыкі), яны толькі паветрам дыхалі. Сітуацыю крыху паправіла падмена 15% вады з поўнай нормай (на 200 л) Sera Aqutan. Анцыструсы апусьціліся з самай паверхні вады, перасталі заглынаць паветра, пачалі смактаць, сьлімакі крыху ачунялі. Скалярыям гэты сульфат медзі па барабану, ніякай рэакцыі, можа толькі апетыт выпрас. Хто ведае, што з рыбкай? Хвост паралізаваны і ерашэньне чашуі на ім? За маю адсутнасьць 2 дня рыбак адзін раз сур'ёзна перакармілі дробным матылём, ну і як я пісаў, тэмпература ўпала да 21. Гэта магло быць прычынай?


Дарэчы, что з расьлінамі ад гэтага сульфата медзі? Пакуль ніякіх адмоўных эфектаў не назіраю.

Сообщение отредактировал Віталь: 17 Декабрь 2007 - 11:09


#5 Александр Зенин

Александр Зенин

    Опытный аквариумист

  • Модераторы
  • PipPipPipPipPipPip
  • 7 967 сообщений
  • 46 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:Минск
  • Награды:Фрагмент. фото -3м

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 13:30

Хто ведае, што з рыбкай? Хвост паралізаваны і ерашэньне чашуі на ім? За маю адсутнасьць 2 дня рыбак адзін раз сур'ёзна перакармілі дробным матылём, ну і як я пісаў, тэмпература ўпала да 21. Гэта магло быць прычынай?

Посмотри параметры нитратов!
Температура воды 21 градус для скалярии низкая.

#6 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 13:43

медь в лекарственных препаратах для лечения рыб очень токсична для растений. Все лекарства, содежащие медь применяют только в пустых отсадниках, посмотрите, в инструкции должно быть указано. Нежная длинностебелька "уйдет", эхинодорусы "скрутит" надолго, пойдет деформация новых побегов. Это чревато перезапуском. Смените сейчас до 2\3 воды.

#7 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 13:44

Сульфат меди ( кстати, какую дозировку использовали?) убивает медленно и рыбы мрут потом вроде как непонятно от чего.

#8 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 14:32

Это пеция у Вас заболела? Возможно, это тетрахимены (инфузории) Tetrahymena её достали. Рыба была ослаблена, резкое падение температуры ослабило иммунитет. хорошо бы фото. Тетрахимены похожи на ихтиофтириусов, бороться с ними так же.

#9 Droid

Droid

    Аквариумист

  • Постояльцы
  • PipPipPipPipPip
  • 2 173 сообщений
  • 8 благодарностей
  • Пол:Мужчина
  • Город:г. Минск
  • Награды:Победитель "Наши гуппи 2007"
    Участник "Аквариумист 2007"

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 15:22

При лечении препаратами содержащими медь у скалярий ( где-то в 40% случаев ) плавно отказывают почки. Это становится заметно где-то через месяц-полтора , а отчетливо видно при вскрытии. В вашем случае разумнеее было бы просто уничтожить больную рыбу и устранять причину ерошения чешуи, а она , ИМХО, в высоких нитратах и низкой температуре. Антибиотики вообще вешь серьезная и применяют их только в самых экстренных случаях и , в основном, для рыбы, не планируемой к разведению.

#10 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 15:45

Посмотри параметры нитратов!
Температура воды 21 градус для скалярии низкая.

Не, захварэла пецылія. Скалярыі нармальна.

Это пеция у Вас заболела? Возможно, это тетрахимены (инфузории) Tetrahymena её достали.

Цалкам магчыма, я б нават сказаў, вельмі падобна. Да таго ж у мяне нядаўна быў росквіт нейкіх прасьцейшых, магчыма іх.

Сульфат меди ( кстати, какую дозировку использовали?) убивает медленно и рыбы мрут потом вроде как непонятно от чего.

І што Сера Акутан не дапаможа?

медь в лекарственных препаратах для лечения рыб очень токсична для растений. Все лекарства, содежащие медь применяют только в пустых отсадниках, посмотрите, в инструкции должно быть указано. Нежная длинностебелька "уйдет", эхинодорусы "скрутит" надолго, пойдет деформация новых побегов. Это чревато перезапуском. Смените сейчас до 2\3 воды.

Дрэнна... Дазіроўку я браў удвая меншую, чым па інструкцыі. Падмяніць адразу такі аб'ём мне праблематычна, буду па 15% кожны дзень падмяняць. Пакуль па расьлінам, здаецца, не бачна. Пасьля падмен бурбуляць як мае быць. Хаця гэта, напэўна, не пакажчык. Тое, што сульфата медзі ў вадзе няма, магчыма падцьвярджаецца паводзінамі анцыструсаў, але сама медзь, зразумела, нікуды не падзелася...

При лечении препаратами содержащими медь у скалярий ( где-то в 40% случаев ) плавно отказывают почки. Это становится заметно где-то через месяц-полтора , а отчетливо видно при вскрытии. В вашем случае разумнеее было бы просто уничтожить больную рыбу и устранять причину ерошения чешуи, а она , ИМХО, в высоких нитратах и низкой температуре. Антибиотики вообще вешь серьезная и применяют их только в самых экстренных случаях и , в основном, для рыбы, не планируемой к разведению.

Ну, я мяркую, штодзённая падмена 15% вады павінна і на нітраты адпаведна паўплываць...

Хутчэй за ўсё тэтрахімены. Хвост паралізаваны. :rolleyes:

Дарэчы, 18 (ужо 16,5) маленькіх (да 5 см) рыбак на 200 л, і многа нітратаў...

Сообщение отредактировал Гном: 17 Декабрь 2007 - 20:51


#11 nata_boa

nata_boa

    Активный участник

  • Члены клуба
  • PipPipPipPip
  • 1 966 сообщений
  • 4 благодарностей
  • Пол:Женщина
  • Город:Минск
  • Награды:.
    Аквариумист 2006
    Аквариумист 2007
    Аква-Арт 2008 -2м
    Фрагмент. фото 1,3м
    Лучшая статья 2009 -3м

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 17:46

... буду па 15% кожны дзень падмяняць. ..

микроскоп есть? можно сделать соскоб и посмотреть. Они очень характерно выглядят. Если есть тетрахимены нужно пролечить костапуром (стандартная схема). Потом поставить уголь на неделю. Но сейчас медь вымывайте из банки. Подменами. И грунт просифоньте. Ту, что трава пузырит не говорит о её безоговорочном здоровье.

Хутчэй за ўсё тэтрахімены. Хвост паралізаваны. :rolleyes:

Дарэчы, 18 (ужо 16,5) маленькіх (да 5 см) рыбак на 200 л, і многа нітратаў...

нитраты могут накапливаться: если трава не бурно растет и подмены редкие. Проще всего сделать тест.

#12 Гость_Віталь_*

Гость_Віталь_*
  • Гости
  • благодарностей

Отправлено 17 Декабрь 2007 - 18:37

микроскоп есть? можно сделать соскоб и посмотреть. Они очень характерно выглядят. Если есть тетрахимены нужно пролечить костапуром (стандартная схема). Потом поставить уголь на неделю. Но сейчас медь вымывайте из банки. Подменами. И грунт просифоньте. Ту, что трава пузырит не говорит о её безоговорочном здоровье.
нитраты могут накапливаться: если трава не бурно растет и подмены редкие. Проще всего сделать тест.

Микраскоп ёсьць на працы, дадому не павязу.

Так, пасьля старта, я месяц не рабіў падмен, праўда, рыбкі там зьявіліся не адразу (дзен праз 10).

Вугаль ставіць няма куды, я яшчэ фільтрам не абзавёўся.


Усім дзякую за парады і шчыры ўдзел.

Ерашэньне спала, але хвост па-ранейшаму паралізаваны і плаўніковая гніль не зыйшла, хаця, здаецца, яна і не разьвілася пасьля таго, як я рыбку ўбачыў у хворым стане. Рыбка есьці хоча (я пакуль не даю). Можа які лек у жывы корм можна дадаць (у матыля)? Дарэчы, якія эффектыўныя спосабы "каранціну" пакупнога матыля?

Думаю, што гэта былі не тетрахімены ўсё ж, бо ніякіх язваў не з'явілася. Хаця гэта, магчыма, вынік лячэньня... :rolleyes:

Дакладваю цякучы status quo.
Хворая рыбка тым часам нарадзіла каля 20 малькоў і была адсажаная ў агульнік. Плаўнікі, паціху зажываюць, ерашэньне чашуі, як я ўжо пісаў, спала цалкам, апетыт адменны. Адзіны фактар, які не дазваляе лічыць рыбку здаровай - гэта немагчымасьць кіраваць плавацельным пузыром (для таго каб трымацца ў тоўшчы вады, ён неабходна прыкладаць высілак, яе цягне да верху). Можа быць мне так толькі здаецца, але у апошнія дні ёй гэта даецца некалькі лягчэй, хаця яна ўсё роўна імкнецца забіцца куды-небудзь пад карагу ці пад ліст анубіаса.
Як хто лічыць? Ці ёсьць у яе шанцы паправіцца канчаткова?